خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران خدماتی مترو تهران

معوقات مزدی کارگران خدماتی مترو تهران

خبرگزاری هرانا – کارگران خدماتی خط ۴ و ۱ مترو تهران از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند و گفتند که این مطالبات مربوط به چهار سال سنوات، یک ماه اضافه کاری مربوط به اسفند ۹۷ و حقوق فروردین ماه سال جاری است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران خدماتی خط ۴ مترو تهران که شمار آنها به حدود ۲۰۰ نفر است، در توضیح مطالبات خود گفتند: “آنچه از مطالباتمان باقی مانده چهار سال سنوات، یک ماه اضافه کاری مربوط به اسفند ۹۷ و حقوق فروردین ماه سال جاری است. در عین حال نیمی از دستمزد آذرماه سال ۹۴ خود را از پیمانکار طلبکاریم”.

یکی از کارگران پیمانکاری که چندین سال است به صورت قراردادی در بخش خدمات خط ۴ متروی تهران مشغول به کار است، گفت: “عیدی سال ۹۷ و ۱ ماه از حقوق عقب افتاده ما پیشتر توسط کارفرما پرداخت شد اما پرداخت عیدی و یک ماه اضافه کاری آنهم با این همه تاخیر، کارگران را راضی نکرده است”.

او ادامه داد: “از زمانی که به دلیل بدحسابی پیمانکار مشکلات صنفی ما در مورد پرداخت حق بیمه، مزایا، سنوات و عیدی شروع شده است، چندین نوبت اجتماعات صنفی برپا کرده‌ایم اما تا این لحظه نه مسئولین قطار شهری تهران در مقام کارفرمای اصلی و نه مسئولان اداره کار به عنوان ناظران بر حسن اجرای مقررات قانون کار نتوانسته‌اند به خواسته‌های ما رسیدگی کنند”.

این کارگر با بیان اینکه حداقل حقوقی که دریافت می‌کنند در شرایط کنونی کفاف مخارج زندگی‌شان را نمی‌دهد، در ادامه گفت: “با شرایط سخت، مشغول خدمت‌رسانی به مردم هستیم اما از همه مزایا و کمک‌های نقدی و غیرنقدی که همکاران رسمی به صورت ماهانه و عرفی دریافت می‌کنند، محروم هستیم”.

به گفته وی، همزمان با تجمع روز دوشنبه کارگران خدماتی خط ۴، گروهی از کارگران خدماتی خط یک نیز که هم کارفرمای مشترک و هم مطالباتی شبیه به کارگران خط ۴ دارند، مقابل  پایانه فتح‌المبین تجمع کردند زیرا مطالبات این کارگران هنوز پرداخت نشده است”.

نماینده شرکت پیمانکاری پیمان مرو نیز مدعی شد: “یک ماه اضافه کاری و عیدی سال ۹۷ حدود ۲۰۰ کارگر خط ۴ مترو پرداخت شده و تلاش می‌شود با تامین بودجه، حداکثر تا هفته آینده مطالبات مزدی کارگران خدماتی خط یک نیز پرداخت شود”.

به گفته وی، یک ماه اضافه کاری باقی مانده نیز طبق عرف با حقوق فروردین ماه به حساب کارگران خط ۴ واریز خواهد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید