خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  تعدیل و معوقات مزدی کارگران “کارخانه صنایع غذایی کیوان” و “مخابرات ایران”

تعدیل و معوقات مزدی کارگران “کارخانه صنایع غذایی کیوان” و “مخابرات ایران”

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در کارخانه صنایع غذایی کیوان از تعدیل ۳۵ نفر از همکارانشان خبر دادند و گفتند که این کارگران تعدیل شده، به همراه سایر همکارنشان سه ماه دستمزد معوقه نیز دارند. بنا بر خبری دیگر، شورای عالی هماهنگی تشکل‌های کارگری مخابرات طی بیانیه‌ای از معوقات مزدی کارکنان مخابرات خبر داد و بر لزوم پرداخت مطالبات این کارکنان و تحقق وعده‌ها تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، از ابتدای اردیبهشت ماه جاری ۳۵ کارگر صنایع غذایی کیوان در همدان پس از اتمام قرارداد کاری، بیکار شدند.

به گفته این کارگران؛ حدود ۹۸ کارگر در این واحد مشغول به کار هستند اما از هفته‌های گذشته شائبه تعدیل تعدادی از آنها مطرح شد و در نهایت صبح روز چهارشنبه (۲۸ فروردین ماه) حدود ۳۵ نفر به دلیل پایان مدت قرارداد شغل خود را از دست دادند.

طبق اظهارات کارگران، هر یک از این کارگران ۴ تا ۱۸ سال سابقه کاری دارند و قرارداد کاری آنها در زمان اخراج خاتمه یافته است.

این کارگران با یادآوری اینکه هنوز نزدیک به ۶۳ کارگر در این دو واحد مشغول به کار هستند، افزودند: “این تعدیل‌ها در راستای کاهش هزینه‌ها صورت گرفته و این نگرانی را به وجود آورده است که همکاران باقیمانده نیز به سرنوشتی مشابه مبتلا شوند”.

بنابر گفته کارگران،از مدتها قبل این واحد برای تامین مواد اولیه تولید و فروش محصولات دچار مشکل شده است.

آنها اظهار داشتند: “با وجود بیکار شدن این ۳۵ کارگر قراردادی، هنوز آنها به همراه سایر همکارنشان بابت سه ماه دستمزد بهمن و اسفند ۹۷ و فروردین ماه سال جاری طلبکارند”.

صنایع غذایی کیوان از زیرمجموعه‌های هلدینگ داروگر است که پیش از این حدود ۳۰۰ کارگر در این کارخانه مشغول کار بودند.

مطالبات مزدی کارگری مخابرات

به گزارش ایلنا، شورای عالی هماهنگی تشکل‌های کارگری مخابرات ایران پس از برگزاری مجمع عمومی خود در تاریخ ۲۹ فروردین ماه در شهر تبریز، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد بایستی مطالبات قانونی کارکنان اعم از بازنشسته، رسمی، قراردادی، شرکتی و کارگزار محقق شود.

اعضای شورای عالی هماهنگی تشکل‌های کارگری در بیانیه خود با اشاره به مصوبه  ۸۵/۱۲/۰۸ هیئت وزیران و بند دال ماده۲۱ قانون مدیریت خدمات کشوری و همچنین آیین‌نامه استخدامی و پرسنلی مخابرات ایران مصوب سال ۸۹ به عنوان میثاق سازمانی، تاکید کرده‌اند همچون گذشته نسبت به پیگیری حقوق مصرح کارکنان اقدام می‌کنند.

اتحاد صنفی تشکل‌های کارگری مخابرات ایران در بیانیه خود  با بیان سیاست‌هایش در تعامل سازنده با مدیریت ارشد مخابرات در جهت رفع معضلات کارکنان و پیگیری حقوق معوقه آنها، به مدیریت ارشد مخابرات ایران توصیه کرده است تا نسبت به اجرا درآوردن تعهدات، قول‌ها و مفاد صورتجلسات فی‌مابین اقدام نماید و از ایجاد هرگونه تنش و زمینه ایجاد اختلاف سازمانی که منجر به کاهش اثربخشی و کارایی نیروی انسانی می‌شود، خودداری نماید.

تشکل‌های کارگری مخابرات ایران، با اشاره به تعهد تخصص و نجابت پرسنل شریف مخابرات ایران در خدمت رسانی به هموطنان به ویژه در حادثه سیل اخیر و با وجود ناملایمات سازمانی انجام گرفته، به سهامداران عمده مخابرات متذکر شده نسبت به شناسایی‌ شان و جایگاه و قدردانی از این قشر زحمتکش متعهد باشد و زمینه را برای احقاق حقوق حقه پرسنل از طریق  تعدیل سود سنواتی سال ۹۷ در جهت پرداخت معوقات چند ساله فراهم آورد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید