خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  گزارشی از آزادی ۱۳ تن از محکومان اعتراضات مردادماه در جریان آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی

گزارشی از آزادی ۱۳ تن از محکومان اعتراضات مردادماه در جریان آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی

خبرگزاری هرانا – در روند موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، ۱۳ نفر از محکومان تجمعات و اعتراضات مرداد ۹۷ که پیشتر به ۶ ماه تا یک سال حبس محکوم شده بودند، از زندان آزاد شده‌اند. صبا کردافشاری، یاسمن آریانی، آذر حیدری، سید محمد فلاح چای، فرشید رستمی، مجید کریم نژاد، حسین دژانگاهی، محمد فلاح چای و فرشد سعیدی، نه تن از این افراد هستند که پیشتر آزادی آنها توسط هرانا اعلام شده بود. هویت ۴ تن دیگر کماکان مشخص نیست. در جریان اعتراضات مردادماه سال گذشته ده ها تن بازداشت شدند، شماری از این افراد محاکمه و به حبس محکوم شدند و شماری دیگر کماکان در زندان به سر می برند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷، ابوذر نصراللهی وکیل تعدادی از متهمان این پرونده گفت: این افراد که پنج زن و هشت مرد هستند، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اقدام علیه امنیت کشور از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی به حبس محکوم شده بودند.

این وکیل دادگستری افزود: “دادگاه انقلاب در حکم خود با استناد به ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی و رعایت مواد ۳۷ و ۳۸ این قانون و به لحاظ اظهار ندامت و پشیمانی، پنج نفر از متهمان را با احتساب ایام بازداشت قبلی به تحمل یک سال حبس و هشت متهم دیگر را به تحمل ۶ماه حبس محکوم کرد”.

نصراللهی اضافه کرد: با توجه به ابلاغ عفو رهبری به مناسبت چهل سالگی انقلاب و اینکه مدت حبس محکومان این پرونده تا یک سال حبس بود، مشمول عفو مزبور قرار گرفتند و از زندان آزاد شدند.

این آزادی های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت گرفته و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی می شود که محکومیت قطعی به یکسال حبس یا کمتر از آن دارند.

هرانا از زمان آغاز اجرایی شدن این عفو از شب ۲۱ بهمن ماه تا ۲۴ اسفندماه سال گذشته، از آزادی ۵۱ زندانی سیاسی خبر داده بود که از این میان ۹ تن مربوط به آزادی محکومان اعتراضات مردادماه بودند.

صبا کردافشاری، یاسمن آریانی، آذر حیدری، سید محمد فلاح چای، فرشید رستمی، مجید کریم نژاد، حسین دژانگاهی،فرشد سعیدی و محمد فلاح چای اسامی ۹ فرد مورد اشاره است که هرانا پیشتر از آزادی زودهنگام آنها خبر داده بود.

این افراد در تاریخ ۱۱ مردادماه سال جاری، در جریان “اعتراضات مردادماه در تهران، در اعتراض به شرایط رو به افول اقتصادی و فساد” همراه با حدود ۵۰ تن دیگر از معترضین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندانهای تهران بزرگ و قرچک ورامین منتقل شده بودند

هرانا پیش تر طی گزارشی تحت عنوان “صدور احکام حبس برای ۲۴ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردادماه در تهران” به بررسی موضوع دستگیری و محکومیت بازداشت‌شدگان اعتراضات مردادماه پرداخته بود. این افراد جمعاً به ۲۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید