خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  سعید ناصری، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

سعید ناصری، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – سعید ناصری، شهروند بهایی ساکن تهران، روز گذشته با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. وی در تاریخ ۲۰ اسفندماه سال گذشته در پی مراجعه به دادسرای اوین بازداشت شد. آقای ناصری جهت پیگیری وضعیت همسر و برادرش که در بازداشت بودند به زندان اوین رفته بود. حمید ناصری برادر سعید ناصری کماکان در زندان اوین و در بازداشت به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب چهارشنبه ۲۸ فروردین‌ماه ۹۸، حمید ناصری، شهروند بهایی ساکن تهران  با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شد.

این شهروند بهایی در تاریخ ۲۰ اسفندماه ۹۷، هنگامی که جهت پیگیری وضعیت همسر و برادرش که در زندان اوین و در بازداشت بودند به دادسرای اوین مراجعه کرده بود بازداشت شده بود.

سعید ناصری و همسرش افسانه امامی

ساعاتی پیش از بازداشت سعید ناصری، برادرش حمید ناصری نیز حدود ساعت ۱۱ صبح و در مقابل محل کسب خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است.

افسانه امامی، همسر سعید ناصری نیز که در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه ۹۷، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود در تاریخ ۲۵ اسفندماه ۹۷ با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید