خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  سیل در خوزستان؛ شمار بازداشت شدگان رو به افزایش است

سیل در خوزستان؛ شمار بازداشت شدگان رو به افزایش است

خبرگزاری هرانا – در ادامه بازداشت‌های روزهای اخیر شهروندان عرب در اهواز، بامداد روز سه‌شنبه و شب گذشته ۶ تن از شهروندان این شهر بازداشت شدند. همچنین هویت یکی دیگر از شهروندان بازداشت شده در این شهر نیز احراز شد. روز شنبه در شهرستان کارون نیز یک شهروند بازداشت شده است. در این میان دو تن از بازداشت شدگان روز شنبه در حمیدیه آزاد شدند. طی روزهای گذشته ده‌ها تن از این شهروندان به شیوه مشابهی در مناطق مختلف استان خوزستان بازداشت شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شب چهارشنبه ۲۸ فروردین‌ماه ۹۸، چهار تن از شهروندان اهوازی توسط قرارگاه ابوالفضل العباس اهواز وابسته به سازمان اطلاعات سپاه در این شهر بازداشت شدند.

اسامی این افراد “حسن طرفی، عارف سواری، حسن ساعدی و شهاب صیاحی (بلاوی)” احراز شده است. گفته می‌شود این شهروندان اعضای موسسه فرهنگی نصر در شهر اهواز بوده‌اند که در ارتباط با تشکیل کمیته‌های مردمی برای امدادرسانی به سیل زدگان فعالیت می‌کردند.

همزمان یک شهروند آبادانی به نام “علی خنافره” نیز که در میان گروه‌های مردمی مشغول امدادرسانی در مناطق سیل زده بوده است به اداره اطلاعات آبادان احضار شده است.

همچنین بامداد روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین‌ماه نیز دستکم دو شهروند در شهر اهواز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هویت این شهروندان “عدنان موسوی، از اهالی کوی علوی اهواز و علی طرفی” احراز شده است.

همچنین در گزارشی دیگر در این استان، سجاد خضیری، ۲۳ ساله از اهالی کوی درویشیه شهرستان کارون نیز بامداد شنبه ۲۴ فروردین‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

از میان بازداشت شدگان روز یکشنبه ۲۵ فروردین‌ماه در ملاشیه اهواز هویت یک تن دیگر به‌نام “هاشم موسوی، ۵۰ ساله و از اهالی شیبان اهواز” احراز شده است.

روز یکشنبه ۲۵ فروردین‌ماه ۹۸، دستکم ۲۵ تن از شهروندان عرب در ملاشیه اهواز بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

پیش از این، اسامی ۲۳ تن از این افراد “رسول فرطوسی، ابراهیم بدوی، امین سیلاوی، علی موسوی (الیوگدیمی)، حسن بیت اسحاق، عماد حیدری، علی ناصری، حاتم دحیمی، احمد بدوی، حسین حمودی، مهدی شریفی، قاسم تمیمی ، عارف صرخی، فؤاد بدوی، کاظم مروانی، محسن زویدات، حبیب کروشات، مسعود حریزاوی، ناجی السواری (معلم)، حیدر سیلاوی، رضا حزباوی، سجاد دیلمی و مهدی مروانی” احراز هویت شده بود.

احراز هویت بازداشت شده دیگر کماکان توسط هرانا در حال بررسی است.

کریم دحیمی، مدافع حقوق بشر که در حوزه عرب‌های ایران فعال است، پیشتر در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا در این رابطه گفته بود: “مامورین اطلاعات سپاه بامداد روز یکشنبه به منزل مجید صرخی واقع در ملاشیه اهواز حمله ور شده و این افراد را که پس از استحکام سیل بند، جهت استراحت و آماده سازی مواد غذایی جمع آوری شده برای توزیع بین سیل زدگان در محل حاضر بودند بازداشت کرده و به مکان نامعلومی منتقل کردند”.

به گفته آقای دحیمی، نیروهای سپاه پس از بازداشت این افراد کلیه مواد غذایی و کمک های مردمی جمع آوری شده را نیز مصادره کرده و با خود برده‌اند.

در اقدامی مشابه، روز شنبه ۲۴ فروردین ماه در شهر حمیدیه اهواز نیز نیروهای امنیتی تعدادی از شهروندان را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند. در این اقدام نیز کمک‌های مردمی جمع آوری شده توسط این امدادرسانان توسط نیروهای امنیتی مصادره شده است.

در این میان “احمد حلفی، ۲۶ ساله، فرزند عدنان و رضا حلفی، ۱۷ ساله، فرزند احمد” دو تن از این شهروندان که روز شنبه در حمیدیه بازداشت شده بودند روز سه‌شنبه آزاد شدند.

پیش از آن نیز تعدادی از شهروندان اهوازی، به نام ‎های “علی حیدری فرزند کاظم، مهدی حیدری فرزند فرحان، مهدی (عدنان) حیدری فرزند کریم، حمزه حیدری و مهدی سواری” به دلیل مشارکت در برگزاری اعتراضی خیابانی توسط مامورین اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بودند. پیشتر نیز خلف مردانی، شهروند عرب اهل روستای مروانه از توابع اهواز در پی اعتراض به عدم امداد رسانی به مردم سیل زده و همچنین جلوگیری از شکستن سیل بند و هدایت سیلاب به زمین‌های زراعی روستاییان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. روز شنبه ۱۷ فروردین نیز ماموران امنیتی، احمد کعبی و یعقوب کعبی دو تن از اهالی روستای گوریه از توابع بخش شعیبیه را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند. کماکان از دلایل بازداشت آنها اطلاع دقیقی در دست نیست.

این بازداشت‌ها در حالی است که مورخ ۲۴ فروردین ماه، رئیس پلیس فتا استان خوزستان از شناسایی و معرفی ۲۴ نفر از کاربران فضای مجازی به اتهام نشر شایعات مربوط به سیل در این استان به مراجع قضایی خبر داده است.

شاهین حسنوند بدون اشاره به هویت این افراد مدعی شده است که آنها با پخش شایعات مربوط به سیل موجب “تشویش اذهان عمومی” شده بودند.

وقوع سیل در ایران طی هفته‌های اخیر ابعاد گسترده‌ای به خود گرفته و در بسیاری از استان‌های کشور از جمله استان خوزستان خسارات جانی و مالی بسیاری بجا گذاشته است.

سیل در نقاط مختلف ایران از ۲۶ اسفندماه آغاز شده است و تاکنون در برخی مناطق ادامه یافته است. در پی این سیل صدها نفر مجروح و دهها تن جان باختند. عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران خسارت سیل اخیر در ایران را بین ۳۰ تا ۳۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است. او گفته ۲۵ استان و بیش از چهار هزار و ۴۰۰ روستا در کشور درگیر سیل شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید