خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  محمدعلی طاهری آزاد شد

محمدعلی طاهری آزاد شد

خبرگزاری هرانا – محمدعلی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه و زندانی محبوس در زندان اوین، در حالی که در مرخصی بسر می برد روز جاری آزاد شد. روز گذشته رای دادگاه تجدید نظر مبنی بر تجمیع احکام آقای طاهری اعمال و اشد مجازات صادر شد و با توجه به سپری کردن حدود ۸ ماه حبس بیش از مدت محکومیت رسما آزاد شد. آقای طاهری در تاریخ ۲۸ اسفندماه ۹۷ به مرخصی اعزام شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز سه‌شنبه ۲۷ فروردین‌ماه ۹۸، محمد علی طاهری، بنیانگذار عرفان حلقه و زندانی محبوس در زندان اوین آزاد شد.

احمد خسروی تازه قشلاق، وکیل مدافع محمدعلی طاهری در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت: “روز گذشته حکم شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران صادر شد و بر اساس این حکم دادنامه‌های قطعی که سابقا صادر شده بودند نقض و ضمن تجمیع احکام صادره و اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و همچنین اعمال ماده ۵۱۰ قانون آیین دادرسی کیفری مجازات اشد به اجرا درآمد”.

وی در توضیح حکم صادره افزود: “بر اساس مواد اعمال شده در دادنامه صادره، محکومیت آقای طاهری از بابت اتهام “توهین به مقدسات” به پنج سال حبس تعزیری و پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و محکومیت مجدد وی در زمان حبس از بابت “افساد فی الارض” به پنج سال حبس تعزیری دیگر که هر دو به طور جداگانه و عینا به تائید رسیده بودند نقض و در حکم واحد از بابت مجازات اشد به هفت سال و نیم حبس تعزیری تبدیل شد”.

به گفته این وکیل دادگستری با توجه به اینکه به مدت زمان تحمل حبس و با احتساب ایام بازداشت قبلی محمدعلی طاهری حدود ۸ ماه بیش از میزان محکومیت بوده است روز جاری وی بصورت رسمی از زندان اوین آزاد شده است.

محمد‌علی طاهری بنیانگذار «عرفان کیهانی» یا حلقه در ایران که در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۰ بازداشت شده بود، در مرتبه نخست، توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، به اتهام افساد فی الارض به اعدام محکوم شد. این حکم در دیوان عالی کشور نقض و پرونده به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمدزاده به عنوان شعبه هم‌عرض ارجاع شد. این شعبه نیز طاهری را به اعدام محکوم کرد اما دیوان عالی کشور، بار دیگر حکم صادره را نقض کرد تا پرونده مجدداً در دادگاه هم‌عرض بررسی شود.

پرونده بنیانگذار عرفان حلقه برای مرتبه سوم در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی مورد بررسی قرار گرفت که این بار دادگاه وی را به اتهام “توهین به مقدسات”، “مداخله غیرقانونی در امور پزشکی و درمان بیماران”، “ارتکاب فعل حرام و رابطه نامشروع”، “استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)” و “ضالّه بودن کتب و آثار” به پنج سال حبس، پرداخت ۹۰۰ میلیون تومان جزای نقدی و ۷۴ ضربه شلاق محکوم کرد.

در حالی که آقای طاهری نزدیک به دو سال بیشتر از محکومیت ۵ ساله خود را در زندان سپری کرده بود، در اسفندماه سال ۹۶ توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران مجددا به اتهام افساد فی الارض به پنج سال حبس دیگر محکوم شد و این حکم نیز در مردادماه سال جاری به تائید دیوان عالی کشور رسید.

گفتنی است در تاریخ ۵ آذرماه، درخواست اعاده دادرسی آقای طاهری توسط شعبه ۳۳ دیوان عالی کشور رد و به وکلای وی ابلاغ شد.

محمد علی طاهری در تاریخ ۲۸ اسفندماه سال ۹۷ به مرخصی اعزام شده و با صدور قرار روز جاری، از امروز به صورت رسمی آزاد است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید