خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی سردشت و پاوه

زخمی شدن دو کولبر در مناطق مرزی سردشت و پاوه

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته بر اثر تیراندازی مستقیم نیروهای مرزبانی، دو کولبر در مناطق مرزی پاوه و سردشت زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، گروهی از کولبران در حالی که از نقطه‌ی صفر مرزی جناو از اقلیم کردستان عراق به مناطق مرزی سردشت بازمی‌گشتند که در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی ایران، یک کولبر به نام “رئوف سلیمانی” ۳۰ ساله از ناحیه‌ی پا به شدت زخمی شد.

رئوف سلیمانی از اهالی بخش وزینه از توابع شهرستان سردشت، پس از مصدومیت، جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شد.

همزمان از شهرستان پاوه گزارش شده است که نیروهای مرزبانی پاسگاه شوشمی گروهی از کولبران را هدف تیراندازی قرار دادند و در نتیجه یک کولبر به نام “ابراهیم خوشنودی” از اهالی دهستان سیروان از ناحیه‌ی پا زخمی شد.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت های شغلی به آن روی می آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی ماه های گذشته گذشته با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید