خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  نامه علیرضا شیرمحمدی؛ ادامه اعتصاب غذای دو زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ

نامه علیرضا شیرمحمدی؛ ادامه اعتصاب غذای دو زندانی سیاسی در زندان تهران بزرگ

خبرگزاری هرانا – علیرضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی، دو رندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ که از روز ۲۳ اسفندماه در اعتراض به وضعیت نامناسب نگهداری در این زندان و طرح درخواست انتقال به زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بودند، همچنان در اعتصاب به سر می‌برند. از طرفی علیرضا شیرمحمدعلی طی نامه‌ای به بیان درخواست‌ها و مشکلاتش در مدت نگهداری وی در زندان تهران بزرگ پرداخته است، او در این نامه اشاره می‌کند که با وجود تعیین قرار وثیقه توسط مراجع قضایی تاکنون از آزادی مشروط وی جلوگیری شده و هر یک از مسئولین زندان و مراجع قضایی رعایت حقوق وی را بر عهده دیگری گذاشته اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، برزان محمدی و علیرضا شیرمحمدی (شیرمحمدعلی)، دو زندانی محبوس در زندان تهران بزرگ (فشافویه) امروز وارد پنجمین روز از اعتصاب غذای خود شدند. بر اساس نامه‌ای که علیرضا شیرمحمدعلی از زندان تهران بزرگ نوشته است، تاکنون هیچ گونه رسیدگی‌ای از سوی مسئولین زندان و مراجع قضایی به به خواسته‌های این دو زندانی سیاسی صورت نگرفته است.

علیرضا شیرمحمدعلی و برزان محمدی، از روز پنجشنبه ۲۳ اسفندماه در اعتراض به شرایط نامناسب نگهداری در زندان تهران بزرگ و با طرح درخواست انتقال به زندان اوین اعتصاب غذای خود را شروع کردند. همانطوv که از نامه علیرضا شیرمحمدعلی برداشت می‌شود با گذشت پنج روز از اعتصاب غذای این دو زندانی سیاسی تاکنون هیچ گونه رسدگی‌ای خواسته‌های آنها نشده است، از طرفی آنها همچنان از حقوق اجتماعی یک زندانی محروم هستند و درخواست‌های مکررشان مبنی بر انتقال به زندان اوین بی‌پاسخ مانده است.

متن کامل این نامه که جهت انتشار در اختیار هرانا قرار گرفته است در ادامه می‌آید:

“بدین وسیله اعلام می‌دارم که مورخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به اتهام اعتراض مدنی در فضای مجازی دستگیر و پس از تحمل ۳۶ روز زندان انفرادی جهت تحقیقات توسط ضایطین تحت قرار تامین به مبلغ ۸۰ میلیون تومان کفالت قرار گرفتم. لکن دادسرا و دادگاه انقلاب بدون دلیل موجه و شرعی و قانونی از قبول کفالت بنده امتناع می‌نمایند و تا تاریخ تنطیم این مرقومه ۲۷ اسفندماه ۱۳۹۷ پس از رسیدگی در دادگاه و صدور رای محکومیت همچنان به مدت هشت ماه است که در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شوم. نظر به اینکه قانون و مسئولین ارشد قوه قضاییه تاکید بر قبول قرار وثیقه دارند، لکن منابع رسیدگی قضایی همچنان از اطاله دادرسی بنده که ۲۱ سال سن دارم و تک فرزند هستم و نان‌آور خانواده و مادرم محسوب می‌شوم خودداری می‌کنند. همچنین از حقوق اجتماعی یک زندانی محروم هستم و خواسته‌های مکرر اینجانب برای قبول وثیقه و تسریع در انتقال به زندانی دیگر (زندان اوین) بی پاسخ مانده است، به دلیل مشکلات مالی توانایی گرفتن وکیل و پیگیری امور پرونده‌ام را ندارم و در زندان تهران بزرگ به سختی گذران دوران حبس می‌نمایم. نظام جمهوری اسلامی که به گفته خودش کار را رسیدگی بر مبنای رافت اسلامی قرار می‌دهد، فشار روحی و روانی‌ای بر من وارد کرده است که وجاهت شرعی و قانونی ندارد.

تاکنون پنج روز از اعتصاب غذای اینجانب گذشته است و هیچ رسیدگی‌ای به خواسته‌هایم نشده است. لازم به ذکر است که هر یک از مسئولین زندان و مراجع قضایی مسئولین رعایت حقوق اینجانب را بر عهده دیگری گذاشته است تا بدین ترتیب از خود رفع تکلیف کرده باشند.

۲۷ اسفندماه ۱۳۹۷

علیرضا شیرمحمدعلی”.

برزان محمدی در جریان اعتراضات سراسری مردادماه و علیرضا شیرمحمدی در تاریخ ۲۴ تیرماه ۹۷ به دلیل فعالیت در فضای مجازی بازداشت و پس از محاکمه به زندان تهران بزرگ منتقل شده بودند.

برزان محمدی ۴۱ ساله و اهل سروآباد کردستان در دادگاه بدوی از بابت اتهامات “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به ۶ سال حبس تعزیری و علیرضا شیرمحمدی ۲۱ ساله و  اهل محله نازی‌آباد تهران نیز از بابت اتهامات “توهین به مقدسات” “توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی”، “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” به ۸ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر برزان محمدی در روز ۶ اسفندماه سال جاری برگزار و در نتیجه آن به ۳ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. گفته می‌شود جلسه دادگاه تجدیدنظر علیرضا شیرمحمدعلی قرار است در فرودین ماه سال آنیده برگزار شود.

هرانا پیشتر در دیماه سال جاری طی گزارشی از وضعیت نامناسب این زندانیان و سایر زندانیان سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید