خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  تایید و ابلاغ حکم امیر نوری، از بازداشت شدگان حوادث گلستان هفتم

تایید و ابلاغ حکم امیر نوری، از بازداشت شدگان حوادث گلستان هفتم

خبرگزاری هرانا – پس از تایید و ابلاغ احکام ۲۳ تن از دراویش گنابادی، روز گذشته حکم ۶ سال حبس و مجازات تکمیلی صادره علیه امیر نوری، یکی دیگر از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم نیز تایید و در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شد. با احتساب محکومیت امیر نوری، این ۲۴ تن در مجموع به ۱۹۶ سال حبس تعزیری، ۴۸ سال تبعید، ۱۸۵۰ ضربه شلاق، ۴۸ سال ممنوعیت خروج از کشور و ۴۸ سال محرومیت اجتماعی و حضور در رسانه‌ها و احزاب محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از مجذوبان نور، حکم صادره علیه امیر نوری، از بازداشت شدگان حادثه گلستان هفتم تائید و در زندان تهران بزرگ به وی ابلاغ شد.

بر اساس این حکم امیر نوری، به ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید، ۲ سال محرومیت اجتماعی و حضور در رسانه ها و احزاب و ۲ سال ممنوعیت از خروج از کشور محکوم شده است.

در این گزارش آمده بود: «نظر به اینکه متهم (امیر نوری) برادر کسری نوری لیدر غائله [گلستان هفتم] است مجرمیتش محرز و مسلم می‌باشد».

امیر نوری صبح روز چهارشنبه ۷ شهریورماه در پی حمله نیروهای گارد زندان تهران بزرگ به درویشان متحصن در تیپ ۳ به همراه تعدادی دیگر از دراویش زندانی مورد ضرب و قرار گرفت و ساعاتی بعد به سلول‌های انفرادی و پس از ۱۰۵ روز نگهداری در سلول انفرادی به بند عمومی این زندان منتقل شد.

این دانش‌آموخته‌ی حقوق در اعتراض به نگهداری در سلول انفرادی بدون ارائه‌ی حکم قضایی در زمان ابلاغ تجدیدنظرخواهی و همچنین غیرقانونی‌خواندن روند دادرسی دادگاه و احکام صادره برای درویشان گنابادی از تجدیدنظرخواهی امتناع کرده بود.

هرانا روز سه شنبه از تائید و ابلاغ حکم ۲۳ تن دیگر از دراویش بازداشت شده در حادثه گلستان هفتم خبر داده بود.

دراویش گنابادی به خصوص در یک سال اخیر فشار کم سابقه‌ای را از سوی دستگاه حاکمه تجربه می‌کنند. این فشارها به خصوص پس از واقعه “گلستان هفتم” شکل بیرونی و مشخص‌تری به خود گرفت.

گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد و در جریان آن  صدها تن از دراویش زخمی و بازداشت شدند.

لازم به یادآوری است که در تاریخ ۱۰ آبان‌ماه ۹۷ هرانا در گزارشی جامع ضمن بررسی واقعه گلستان هفتم، هویت ۳۸۲ تن از دستگیر شدگان را منتشر کرده بود. بر اساس اطلاعات قابل دستیابی ۲۰۲ تن از این دراویش گنابادی توسط دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۱ اعدام، ۱۰۸۰ سال و ۲ ماه حبس تعزیری، ۵۹۹۵ ضربه شلاق، ۴۶ سال ممنوع‌الخروجی، ۱۱۴ سال تبعید و ۷۲ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند، از سرنوشت و جزئیات پرونده ۱۸۰ تن دیگر کماکان اطلاعی در دست نیست.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید