خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  گزارشی از آزادی مشروط و تبعید محمد مهدوی فر به شهرستان سرباز

گزارشی از آزادی مشروط و تبعید محمد مهدوی فر به شهرستان سرباز

خبرگزاری هرانا – حکم ۴ سال و نیم حبس و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز محمد مهدوی فر، فعال مدنی که در زندان اصفهان تحمل حبس می کرد، پس از تجمیع احکام به سه سال حبس تبدیل شد. در پی موافقت اجرای احکام دادگاه شهرستان آران و بیدگل با درخواست آزادی مشروط این فعال مدنی، وی روز جمعه در حالی که بیش از یک سوم از مدت محکومیت خود را سپری کرده بود و باید از زندان اصفهان آزاد می شد، مستقیماً به شهرستان سرباز تبعید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، رو جمعه ۱۷ اسفندماه ۱۳۹۷، محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی جهت اجرای حکم ۴ سال تبعید، از زندان اصفهان به شهرستان سرباز تبعید شده است.

سعید غلامیان، وکیل مدافع محمد مهدوی‌فر در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “پس از تایید حکم ۴ سال و نیم حبس و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز موکلم، اشد مجازات برای وی تعیین شد. پس از تجمیع احکام، بر اساس قانون مجازات اسلامی اشد مجازات در خصوص پرونده وی ۳ سال حبس تعزیری در نظر گرفته شد. همچنین از آنجا که آقای مهدوی‌فر بیش از یک سوم از مدت محکومیت سه ساله خود را در زندان اصفهان سپری کرده بود، از اجرای احکام دادگاه شهرستان آران و بیدگل تعلیق این حکم و آزادی مشروط وی را درخواست کردیم و نهایتاً با این درخواست موافقت شد”.

وی در خصوص تبعید این فعال مدنی به شهرستان سرباز گفت: “بنده در خصوص اجرای حکم تبعید موکلم به شهرستان سرباز با اجرای احکام دادگاه شهرستان آران و بیدگل اختلاف نظر دارم. من معتقدم که اشد مجازات برای موکلم همان سه سال حبس بوده و از آنجایی که با درخواست تعلیق حکم و آزادی مشروط وی موافقت شده بود، باید روز جمعه از زندان اصفهان آزاد می‌شد. با این حال وی را مستقیماً به شهرستان سرباز تبعید کرده‌اند، زیرا اجرای احکام معتقد است حکم تبعید موکلم ربطی به اشد مجازات ندارد و به عنوان بخش تکمیلی حکم صادره قابلیت اجرایی دارد”.

سعید غلامیان با اعلام اینکه محمد مهدوی‌فر در حال حاضر در شهرستان سرباز در تبعید به سر می‌برد گفت که در حال پیگیری پرونده جهت ابطال حکم تبعید موکلش است.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۱۰ دی‌ماه ۹۷، جلسه دادگاه تجدید نظر بخش اول پرونده محمد مهدوی‌فر در دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان برگزار شد و طی آن حکم ۴ سال و نیم حبس و ۴ سال تبعید به شهرستان سرباز که توسط شعبه اول دادگاه انقلاب آران و بیدگل صادر شده بود عینا تایید شد. این حکم از بابت اتهامات “توهین به رهبری” و “تبلیغ علیه نظام” علیه وی صادر شده بود. آقای مهدوی‌فر در تاریخ ۷ مرداد‌ماه سال جاری نیز در بخش دوم این پرونده توسط شعبه ۱۰۱ کیفری دو دادگستری آران و بیدگل به اتهام “معاونت در نشر اکاذیب” به تحمل هشت ماه حبس محکوم شده بود. وی در اسفندماه سال گذشته در پرونده‌ای با وکالت سعید غلامیان، توسط دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با دول بیگانه” به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود، محکومیت وی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان عیناً تائید شد.

این فعال مدنی پیشتر در تاریخ ۲۴ دی‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان  منتقل شده بود. وی در دوران تحمل حبس در زندان اصفهان بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شد.

لازم به یادآوری است محمد مهدوی‌فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم‌عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت و در در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شده بود. این مجازات نهایتاً با رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول به پرداخت ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل شد.

وی کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید