خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آتسا احمدآئی رفسنجانی، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

آتسا احمدآئی رفسنجانی، شهروند بهایی با تودیع قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – آتسا احمدآئی رفسنجانی، شهروند بهایی ساکن تهران دقایقی پیش با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. این شهروند بهایی، در تاریخ ۳۰ دی‌ماه توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی خود بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز چهارشنبه ۱۵ اسفندماه ۹۷، آتسا احمدآئی رفسنجانی، شهروند بهایی ساکن تهران با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

خانم احمدآئی در تاریخ ۳۰ دی‌ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی بازداشت و به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه حفاظت اطلاعات قوه قضاییه موسوم به بند ۲۴۱ زندان اوین منتقل شد.

وی پس از بازداشت به صورت رسمی در بازپرسی به “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم برضد امنیت کشور” متهم شده است. اتهامی که مصداق های آن کماکان مشخص نیست.

او از تاریخ ۶ اسفندماه از محل بند ۲۴۱ به بند عمومی زنان اوین منتقل شد و تا ساعت ۱۱ شب ۲۷ بهمن ماه به وی اجازه تماس داده نشده بود. خانواده خانم احمدآئی در تاریخ ۱۲ اسفندماه موفق به ملاقات کابینی با وی شده بودند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید