خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  برگزاری مراسم “قسامه”؛ ۵۰ شاهد برای اعدام زن متهم به قتل قسم خوردند

برگزاری مراسم “قسامه”؛ ۵۰ شاهد برای اعدام زن متهم به قتل قسم خوردند

خبرگزاری هرانا – روز گذشته در چهارمین جلسه محاکمه زن جوانی که متهم به قتل همسر و پسرش است، ۵۰ نفر از بستگان مقتولان حاضر شدند و طی مراسم قسامه این زن جوان را عامل قتل معرفی کردند. بعد از مراسم قسامه قضات دادگاه وارد شور شدند و قرار است رای خود را به زودی اعلام کنند. قسامه یکی از ضعیف ترین راه های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه همشهری، رسیدگی به این پرونده از اواسط سال ۹۴ با مرگ مرموز مردی ۴۰ساله و پسر ۱۶ساله‌اش در خانه‌شان واقع در یکی از محله‌های شهرستان تنکابن آغاز شد. آن روز صبح مادر خانواده بعد از بیدار شدن از خواب با پیکر نیمه‌جان شوهر و پسرش روبرو شده و از اورژانس کمک خواسته بود. دقایقی بعد وقتی امدادگران اورژانس خود را به محل حادثه رساندند، در همان معاینه‌های اولیه معلوم شد که پدر و پسر جان خود را از دست داده‌اند اما مرگ آنها مرموز و علتش نامعلوم بود. به همین دلیل ماجرا به پلیس گزارش و اجساد به پزشکی قانونی منتقل شد.

بر اساس این گزارش، هیچ‌کس نمی‌دانست این حادثه چطور اتفاق افتاده و علت مرگ این دو نفر چیست اما بازار گمانه‌زنی‌ها و شایعات داغ بود. چون یکی از فرضیه‌های پلیس در این خصوص قتل پدر و پسر توسط یکی از نزدیکان آنها بود تحقیقات در این باره ادامه یافت تا اینکه کارآگاهان به مادر این خانواده مشکوک شدند. بررسی تماس‌های تلفنی او حاکی از آن بود که او با چند فرد غریبه به‌طور پنهانی در تماس است. هرچند هنوز دلایل محکمی علیه این زن به دست نیامده بود اما او به اتهام قتل شوهر و پسرش بازداشت شد.

زن جوان از همان ابتدا مدعی بود که در این حادثه بی‌گناه است اما هیچ دفاعی برای ارتباط پیامکی خود با چند مرد غریبه نداشت و همین موضوع او را گرفتار کرد و در ادامه پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری استان مازندران فرستاده شد.

قضات شعبه چهارم دادگاه در جریان بررسی‌های اولیه خود این پرونده را از موارد لوث تشخیص دادند و تصمیم گرفتند با برگزاری مراسم قسامه در این باره تصمیم‌گیری کنند. به این ترتیب مقرر شد اولیای دم مقتولان ۵۰ نفر از بستگان خود را در دادگاه حاضر کنند و آنها سوگند یاد کنند که متهم پرونده قاتل است. در نخستین جلسه محاکمه اولیای دم تعدادی از قسم خورندگان را در دادگاه حاضر کردند اما تعداد آنها کافی نبود و جلسه محاکمه برای دو مرتبه دیگر تجدید شد تا در پایان جلسه سوم تعداد افرادی که سوگند یاد کردند که زن جوان قاتل است به ۴۵ نفر رسید. اما هنوز ۵ قسم دیگر لازم بود. به این ترتیب کار به جلسه چهارم کشیده شد.

در چهارمین جلسه که روز گذشته برگزار شد اولیا دم ۵ نفر دیگر را در دادگاه حاضر کردند که آنها نیز سوگند یادکردند متهم حاضر در دادگاه قاتل است. در این جلسه عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مدافع زن جوان به دفاع از او پرداخت و گفت: گزارش پزشکی قانونی صراحتی درباره علت فوت متوفیان ندارد و معلوم نیست آنها چطور جان باخته‌اند. از طرفی هیچ دلیل و مدرک محکمی علیه موکل من وجود ندارد و از این گذشته درباره نسبت افرادی که برای ادای سوگند در دادگاه حاضر شده‌اند با اولیای دم تردید وجود دارد. در این شرایط خواستار صدور حکم برائت موکلم هست.

در پایان این جلسه قضات دادگاه برای تصمیم‌گیری وارد شور شدند و قرار است به زودی رأی خود را اعلام کنند.

قسامه یکی از ضعیف‌ترین راه‌های اثبات قتل و جراحات و صدمات بر اعضاء بدن است که با وجود لوث (عبارت از ظن قاضی به راستگویی مدعی است) قابل اجرا است و آن به صورت ادای سوگند توسط “پنجاه” نفر از بستگان در قتل عمدی و “بیست و پنج” نفر در قتل شبه عمدی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید