خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  زندان ارومیه؛ تشکیل پرونده برای ۴ تن از زندانیان سیاسی معترض

زندان ارومیه؛ تشکیل پرونده برای ۴ تن از زندانیان سیاسی معترض

خبرگزاری هرانا – امروز چهار زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه به نامهای “حمیدرحیمی، کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی” جهت تفهیم اتهامهای جدید به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی این شهر منتقل شدند. گفتنی است این پرونده سازی با دخالت نهادهای امنیتی به خاطر مشارکت زندانیان مورد اشاره در اعتصاب گسترده زندانیان و درگیریهای روی داده در مهرماه سال جاری در زندان ارومیه صورت گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۷، چهار زندانی محبوس در بند ۱۲ زندان ارومیه به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی این شهر منتقل شدند و اتهامات جدیدی به آنها تفهیم شد. گفته می شود طرح این اتهامات جدید تلاش اداره اطلاعات ارومیه جهت پرونده سازی برای این زندانیان است.

هویت این زندانیان توسط هرانا “حمیدرحیمی”، “کمال حسن رمضان”، “احمد تموئی” و “تورج اسماعیلی” احراز شده است.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “امروز چهار زندانی را برای پرونده سازی و تفهیم اتهامات جدید به دادسرای عمومی بردند. این چهار نفر در زمان اعتصاب مهرماه زندانیان بند ۱۲، توسط مسئولین زندان تهدید شده بودند. به آنها گفته شده بود، “شما باعث اعتصاب زندانیان بند سیاسی شده اید و بعدها تاوان این کار را خواهید داد””.

اتهامات مطروحه از سوی شعبه ۱ بازپرسی دادسرای عمومی علیه زندانیان مورد اشاره “اخلال در نظم زندان” و “توهین به مقدسات” گزارش شده است.

در خصوص اتفاقات مهرماه سال جاری بند ۱۲ زندان ارومیه هرانا پیشتر گزارش کرده بود، که عصر روز دوشنبه ۲۳ مهرماه ۹۷ در پی درگیری لفظی یکی از زندانیان سیاسی با یکی از ماموران و ضرب و شتم این زندانی، تعدادی از زندانیان سیاسی به این اقدام اعتراض کردند. پس از این اعتراضات، زندانیان سیاسی بند ۱۲ زندان ارومیه توسط حدود ۵۰ تن از نیروهای گارد ویژه زندان مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفته و تعدادی نیز پس از ضرب و شتم به سلول های انفرادی منتقل شده اند. در این بین سه تن از زندانیان سیاسی به نام های کمال حسن رمضان، احمد تموئی و تورج اسماعیلی بصورت جدی تری مورد ضرب و جرح قرار گرفته و دچار شکستگی و جراحت شده اند.

۲۴ مهرماه ۹۷ دهها تن از زندانیان سیاسی بند ۱۲ و بند جوانان زندان ارومیه در اعتراض به حمله ۲۳ مهرماه گارد ویژه به بند ۱۲ این زندان و مضروب و مجروح کردن زندانیان بند سیاسی و زندانیان سیاسی ساکن بند جوانان دست به اعتصاب غذا زدند.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفته بود: “پس از حمله گارد ویژه به بند ۱۲ زندان ارومیه و ضرب و جرح زندانیان سیاسی این بند، تعدادی از زندانیان عادی اجیر شده تحت الامر مامورین زندان با حمایت و دستور آنان ۸ تن از زندانیان عقیدتی بند جوانان این زندان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. در نهایت و در اعتراض به این اقدام و بدرفتاری های مکرر مسئولین ۵۶ تن از زندانیان سیاسی بند ۱۲ و ۱۰ تن از زندانیان عقیدتی بند جوانان از امروز دست به اعتصاب غذا زده اند”.

این اولین بار نیست که زندانیان سیاسی زندان ارومیه مورد بدرفتاری مسئولین زندان قرار گرفته اند. پیشتر در تاریخ ۲۷ شهریورماه ۹۷ نیز ماموران گارد زندان ارومیه، بند ۱۲ این زندان که محل نگهداری زندانیان سیاسی و امنیتی است را مورد بازرسی خارج از عرف قرار داده و اقدام به تخریب وسایل شخصی و ضبط برخی مواد خوراکی و وسایل زندانیان کرده‌ بودند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید