خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  تائید حکم اعدام دو زندانی در دیوان عالی کشور

تائید حکم اعدام دو زندانی در دیوان عالی کشور

خبرگزاری هرانا – حکم اعدام دو زندانی متهم به قتل در دیوان عالی کشور تایید شد. یکی از این زندانیان متهم به قتل یک مامور نیروی انتظامی در استان مرکزی و دیگری متهم به قتل دوستش در تهران است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز ۱۱ اسفندماه ۱۳۹۷، مجتبی جمالی، رئیس اداره حقوقی فرماندهی انتظامی استان مرکزی گفت: “با پیگیری های صورت گرفته اداره حقوقی فرماندهی انتظامی استان مرکزی، حکم اعدام متهم به قتل حسین محمدی در شعبه ۱۹ دیوان عالی کشور تائید شد”.

ادعا شده است که حسین محمدی از مامورین نیروی انتظامی در شامگاه روز سه شنبه سی‌‌ ام مردادماه سال جاری در عملیات دستگیری سارق احشام در یکی از روستاهای شهرستان خمین به قتل رسیده و ضارب او در عملیات پلیس دستگیر شده است.

تایید حکم اعدام یک زندانی در تهران

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، امروز ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۷ حکم اعدام یک زندانی با اتهام قتل توسط دیوان عالی کشور تایید شد.

در این گزارش آمده است که این جوان متهم است دوستش را به دلیل اینکه حاضر نشده ظرف های کثیف را بشوید به قتل رسانده و در یک کمپ ترک اعتیاد در جنوب کشور شناسایی و بازداشت شد. گزارش این قتل دو سال قبل به مأموران داده شد و اهالی ساختمان نیمه کاره ای در شمال تهران به پلیس گفتند پسر جوانی در ساختمان چاقو خورده و بر اثر شدت خون ریزی جانش را از دست داده است. مأموران در ادامه تحقیقات خود افرادی را که در محل حادثه بودند مورد پرسش قرار دادند و همه آنها به اتفاق، یک نفر به نام امیر را قاتل معرفی کردند.

دوستان امیر که در محل حاضر بودند به پلیس گفتند امیر با حمله به مقتول که سعید نام دارد، او را با چاقو مجروح کرد و سپس متواری شد. هرچند آنها تلاش کردند سعید را نجات دهند و بلافاصله هم او را به بیمارستان منتقل کردند، اما شدت خون ریزی به حدی بود که پزشکان نتوانستند او را نجات دهند.

بعد از این گفته ها، تحقیقات برای دستگیری امیر آغاز شد و سرانجام مأموران او را در یک کمپ ترک اعتیاد در جنوب کشور شناسایی و بازداشت کردند. امیر در بازجویی اتهام را قبول کرد، اما مدعی شد برای دفاع از خودش مرتکب قتل شده است. بعد از گفته های متهم و شکایت اولیای دم و تکمیل تحقیقات، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

در ابتدای جلسه رسیدگی به این پرونده، نماینده دادستان کیفرخواست علیه متهم را خواند و در ادامه اولیای دم در جایگاه قرار گرفتند و خواستار صدور حکم اعدام شدند و گفتند حاضر به گذشت نیستند.

در ادامه، متهم در جایگاه قرار گرفت و گفت: “من قبول دارم که ضارب بودم، اما برای دفاع از خودم دست به قتل زدم. ما به صورت جمعی در یک ساختمان نیمه کاره زندگی می کردیم و هر شب نوبت یک نفر بود که شام بپزد و روز حادثه نوبت من بود که شام درست کنم، اما ظرف ها کثیف بود. طبق قانونی که در خانه داشتیم، فردی که غذا درست می کرد دیگر لازم نبود ظرف بشوید”.

وی در ادامه دفاعیات خود گفت: “من به بچه ها گفتم خودتان ظرف ها را بشویید تا شام درست کنم. قبول نکردند و هرکدام پی کار خودشان رفتند، من هم گفتم تا ظرف ها را نشویید، شام درست نمی کنم. سر این موضوع با هم بحث کردیم. یک دفعه مقتول با چاقو به من حمله کرد. درگیری بالا گرفته بود و من هم برای اینکه چاقو نخورم، از همان آشپزخانه یک چاقو برداشتم و وقتی مقتول به من حمله کرد، من هم او را زدم. قصدم هم کشتن او نبود. اگر من ضربه نمی زدم، او به من ضربه می زد”.

بعد از گفته های متهم، شاهدان در جایگاه قرار گرفتند و گفتند دعوا خیلی شدید بود و مقتول هم چاقو داشت، اما چاقو را سمت متهم نگرفته بود و خطری او را تهدید نمی کرد.

در ادامه، وکیل متهم در جایگاه قرار گرفت. او گفت: “موکل من قتل را قبول دارد، اما گفته های شاهدان و گفته های موکل همگی نشان می دهد که مقتول قصد حمله داشته و متهم در دفاع از خودش مرتکب قتل شده است. این مرد در دفاع زیاده روی کرده، اما قطعا می توان این مورد را از موارد دفاع مشروع دانست”.

در نهایت یکبار دیگر متهم در جایگاه حاضر و مدعی شد برای دفاع از خودش این قتل را انجام داده است. او گفت: “من بعد از قتل فرار کردم و به جنوب رفتم. در آنجا بخاطر بی پولی و بدبختی معتاد و کارتن خواب شدم و بعد به خود آمدم و گفتم باید خودم را نجات دهم. به کمپ ترک اعتیاد رفتم و حالا سالم هستم. من آدمی نبودم که بخواهم کسی را بکشم و فقط از خودم دفاع کردم”.

بعد از گفته های متهم، هیات قضات وارد شور شدند و متهم را به اعدام محکوم کردند. رأی صادره با این استدلال که متهم دفاع مشروع کرده است مورد اعتراض متهم و وکیلش قرار گرفت. این اعتراض در دیوان عالی کشور مورد بررسی قرار گرفت، اما پذیرفته نشد و رأی اعدام مورد تأیید قرار گرفت. به این ترتیب متهم یک گام دیگر به اعدام نزدیک شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید