خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  موج آزادی زودهنگام زندانیان؛ متین خالدی از زندان ارومیه آزاد شد

موج آزادی زودهنگام زندانیان؛ متین خالدی از زندان ارومیه آزاد شد

خبرگزاری هرانا – در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان زندانیان سیاسی، متین خالدی، زندانی محبوس در زندان ارومیه از این زندان آزاد شد. وی پیشتر توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به ۶ سال حبس محکوم شده و این حکم نهایتا در شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی به ۱ سال حبس تعزیری تقلیل یافت. موج جدید آزادی زودهنگام یا کاهش حبس زندانیان سیاسی-امنیتی که به مناسبت ۲۲ بهمن آغاز شده تاکنون شامل ۴۴ زندانی یا محکوم سیاسی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی و امنیتی که کمتر از یک سال محکومیت دارند، امروز سه‌شنبه ۷ اسفندماه ۹۷، متین خالدی از زندان ارومیه آزاد شد.

گفته می‌شود این زندانی پیش از خروج از زندان با حساسیت زیاد مورد بازرسی بدنی قرار گرفته و دفترچه یادداشت شخصی و دفترچه تلفن وی ضبط شده است.

متین خالدی پیشتر در جریان اعتراضات سراسری دیماه سال گذشته بازداشت و در اسفندماه ۹۶ توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه متین خالدی به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شد.

این حکم در تاریخ ۹ مهرماه سال جاری توسط شعبه ۱ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان غربی به اتهام «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرائم امنیتی» به یک سال حبس تعزیری کاهش پیدا کرد.

وی در تاریخ ۲۵ آذرماه، جهت اجرای حکم ۱ سال حبس تعزیری به بند ۱۳ زندان ارومیه منتقل شده بود.

گفتنی ست که ابن آزادی های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو برای حدود ۵۰ هزار زندانی صورت می گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی یا امنیتی می شود که هم اکنون در زندان هستند و محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند یا بیرون از زندان هستند و محکومیت قطعی به ۶ ماه حبس دارند.

از زمان آغاز اجرایی شدن این عفو از شب ۲۱ بهمن ماه تاکنون دست کم ۴۴ زندانی یا محکوم به نام‌های مصطفی ترک همدانی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی، آذر حیدری، سید محمد فلاح چای، فرشید رستمی، مجید کریم نژاد، حسین دژانگاهی، فرشید سعیدی ، حسین فرخ‌پور، مجید عزیزی، امین زنده دل، ایوب ساعدی، محمد خالدزاده، جمال کرمانی، محمد یوسفی، حمیدرضا امینی، بهفر لاله زاری، فرزاد دلآرام، فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق پژوه، شاهین برزگر ، امیر چمنی، سید جمال موسوی‌نژاد، علیرضا معینیان، مهران بندی امیرآبادی، حسین میری نظرلو، مهران اسلامی امیرآبادی، فتانه نبیل زاده، دری امری، می خلوصی، ساقی فدایی، شایان تفضلی، سام نصیرمقدم ، مهران زهراکار، محمد نیکزاد، شاهو صادقی، آرام محمدی، مهرداد صبوری، امید احمدی و متین خالدی شامل این آزادی زودهنگام یا توقف اجرای حکم شده‌اند. هر چند برخی زندانیان تهران بزرگ کماکان در انتظار اجرایی شدن این ابلاغ و آزاد شدن از زندان به سر می‌برند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید