خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اعتصاب غذای دو زندانی دیگر در زندان های اوین و رجایی شهر

اعتصاب غذای دو زندانی دیگر در زندان های اوین و رجایی شهر

خبرگزاری هرانا – امروز میثم بهرام آبادی، زندانی محبوس در زندان اوین در اعتراض به اینکه مشمول عفو سالگرد ۲۲ بهمن نشده است دست به اعتصاب غذا زد. از طرفی  مریوان کرکوکی (نجف عبدالرحمن)، زندانی سنی مذهب تبعه کشور عراق از روز ۴ اسفندماه در اعتراض به مخالفت با وزارت اطلاعات با بازگرداندنش به کشور عراق اعتصاب غذای نامحدود کرده است. میثم بهرام آبادی از دیماه سال جاری جهت تحمل مدت محکومیت ۷ ماه و نیمه خود به زندان اوین منتقل شده است و مریوان کرکوکی نیز در حال گذراندن هفتمین سال دوران محکومیت خود در زندان رجایی شهر کرج است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، میثم بهرام‌آبادی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از امروز و مریوان کرکوکی زندانی سنی‌مذهب محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج از روز ۴ اسفندماه دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

یک منبع مطلع در خصوص اعتصاب غذای میثم بهرام‌آبادی به گزارشگر هرانا گفت: “میثم در اعتراض به اینکه در لیست کسانی که به مناسبت ۲۲ بهمن ماه عفو خورده و به صورت زودهنگام آزاد شده‌اند قرار نگرفته از امروز دست به اعتصاب غذا زده است. این در حالی است که در زمان صدور حکم ۷ ماه و نیمه به وی وعده داده بودند در صورتی که به رای بدوی اعتراض نکند و تسلیم به رای بزند حکمش به ۶ ماه حبس تعزیری کاهش یافته و مشمول عفو ۲۲ بهمن‌ماه خواهد شد”.

این شهروند اهل کرج از تاریخ ۱۰ دی ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است. جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات میثم بهرام آبادی در تاریخ ۱۰ بهمن ماه و در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” از طریق شعار نویسی به ۷ ماه و ۱۵ روز حبس تعزیری و تحمل ۶۲ ضربه شلاق محکوم شده بود.

از طرفی بر اساس اطلاعات دریافتی از یک منبع مطلع در زندان رجایی‌شهر، مریوان کرکوکی، زندانی سنی‌مذهب تبعه کشور عراق در اعتراض به مخالفت وزارت اطلاعات با بازگرداندن وی به کشورش، از روز ۴ اسفندماه اعتصاب غذای نامحدود کرده است.

مریوان کرکوکی (نجف عبدالرحمن) زندانی اهل کشور عراق در حال گذراندن هفتمین سال دوران محکومیت خود در زندان رجایی شهر کرج است. وی پیشتر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به اتهام محاربه به تحمل ۳۳ سال و سه ماه حبس تعزیری محکوم شده و حکمش در دادگاه تجدیدنظر نیز عیناً تایید شد. گفتنی است با اعمال ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی هفت سال و شش ماه از محکومیت این زندانی قابل اجرا است. هرانا پیشتر طی گزارشی به آخرین وضعیت این زندانی در پرداخته بود.

لازم به ذکر است که همزمان با اعتصاب این دو زندانی، نزار زکا، شهروند لبنانی و علی بازآزرده زندانیان محبوس در زندان اوین و سعید نوری، زندانی محبوس در زندان ارومیه همچنان در اعتصاب غذا هستند. از سوی دیگر از وضعیت و روند اعتصاب غذای شماری از زندانیان سیاسی محبوس در زندان شیبان اهواز که از تاریخ ۱۷ بهمن ماه اعتصاب غذا کرده و در پی آن در اواخر بهمن ماه مورد حمله و ضرب و شتم مامورین زندان قرار گرفته بودند، اطلاع دقیقی در دست نیست. از طرفی شب گذشته ۵ فعال ترک محبوس در زندان های مختلف ایران که از اول اسفندماه همزمان روز جهانی زبان مادری با انتشار بیانیه ای در اعتراض به عدم رعایت حقوق ملی-اتنیکی دست به اعتصاب غذای پنج روزه زده بودند، به اعتصاب خود پایان دادند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید