خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام سه زندانی در تهران و کارون

رهایی از اعدام سه زندانی در تهران و کارون

خبرگزاری هرانا – سه زندانی متهم به “قتل” در شهرهای تهران و کارون در پرونده های جداگانه با رضایت اولیای دم از مرگ رهایی یافتند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه جوان، دو زندانی که در پرونده‌های جداگانه مرتکب قتل شده بودند، با پرداخت دیه توانستند از چوبه دار فاصله بگیرند.

اولین پرونده سال ۹۴ با کشف جسد مرد میانسالی در شورآباد شهرری تشکیل شد. مأموران پلیس بعد از انتقال جسد به پزشکی قانونی و تشخیص هویت دریافتند جسد متعلق به حمید ۴۵‌ ساله است که از سوی برادرش به قتل رسیده است.

به این ترتیب برادر ۳۰‌ ساله مقتول به نام کاوه دستگیر شد. او با اقرار در بازجویی گفت: «سال‌ها برادرم معتاد بود و یک فرزند دختر داشت. بعد از جدایی همسرش، او برای گرفتن پول خرید مواد به پدر و مادرم فشار می‌آورد و با آن‌ها درگیر می‌شد. روز حادثه حمید بار دیگر برای گرفتن پول مواد به خانه پدرم آمد و شروع به داد و فریاد کرد. وقتی فهمید پدرم به او پول نمی‌دهد عصبانی شد و شیشه‌های خانه را شکست. آن روز در خانه بودم که با دیدن رفتار برادرم عصبانی شدم و با هم درگیر شدیم. پدرم که از دست حمید به ستوه آمده بود وارد درگیری شد و با هم به شدت او را کتک زدیم طوری که از نفس افتاد. سپس جسد برادرم را به کمک پدرم از خانه بیرون بردیم و در سطل زباله انداختیم.»

پرونده بعد از کامل شدن تحقیقات به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد. متهم در اولین جلسه محاکمه، متهم با درخواست دختر مقتول به اعدام محکوم شد و بعد از تأیید این حکم در دیوان عالی کشور توانست با پرداخت دیه رضایت برادرزاده‌اش را جلب کند و از چوبه دار فاصله بگیرد. به این ترتیب متهم صبح دیروز در همان شعبه به ریاست قاضی زالی پای میز محاکمه قرار گرفت.

او در آخرین دفاعش گفت: «سال‌ها برادرم به خاطر مصرف شیشه، پدر و مادرم را اذیت می‌کرد. تحمل این وضعیت خیلی سخت بود. از طرفی هر چقدر با او صحبت می‌کردیم تا قبول کند در کمپ بستری شود قبول نمی‌کرد. روز حادثه هم قصد کشتن او را نداشتم، اما او به شدت پدر و مادرم را کتک می‌زد که عصبانی شدم و ناخواسته این حادثه رقم خورد. با تأیید حکم اعدام پدرم خانه‌اش را فروخت و با پرداخت دیه مرا از مرگ نجات داد. حالا از هیئت قضایی تقاضای بخشش دارم تا هرچه زودتر آزاد شوم.»

در پایان هیئت قضایی وارد شور شد.

دومین متهم مهرداد ۳۷‌ساله، فوق‌لیسانس کشاورزی است که سال ۹۳ به اتهام قتل دلال دلار بازداشت شد.

مهرداد تحت بازجویی قرار گرفت با اقرار به جرمش در شرح ماجرا گفت: «کارمند بودم و حقوق زیادی نداشتم. از طرفی صاحب فرزند شده بودم تا اینکه با بالارفتن ارز تصمیم گرفتم ۳ میلیون تومان پس‌اندازی که دارم را دلار بخرم. این شد که با مقتول آشنا شدم. او دلال دلار بود که قرار شد با پولم دلار بخرد و سود آن را بپردازد. مدتی گذشت، اما خبری از او نشد. سراغش رفتم که مدعی شد کار و کاسبی کساد است و اوضاع خوب نیست به همین دلیل نمی‌تواند سود و پولم را برگرداند.»

متهم در خصوص قتل گفت: «روز حادثه به دیدن مقتول رفتم تا شاید بتوانم پولم را پس بگیرم که منجر به درگیری شد. در آن درگیری او فحاشی کرد و من عصبانی شدم. آنجا بود که دستم را روی دهانش گذاشتم و فشار دادم. یک لحظه که به خودم آمدم متوجه شدم نفس نمی‌کشد.»

متهم در شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه و بنا به درخواست اولیای دم به اعدام محکوم شد. این حکم در دیوان عالی کشور مورد تأیید قرار گرفت، اما متهم توانست با پرداخت دیه از چوبه دار فاصله بگیرد.

به این ترتیب متهم روز گذشته بار دیگر پای میز محاکمه قرار گرفت و در آخرین دفاعش گفت: «پدر و مادرم معلم بودند و خودم نیز تحصیل کرده بودم. روز حادثه قصد درگیری نداشتم و نمی‌خواستم متهم را کتک بزنم، اما مقتول فحاشی کرد به همین دلیل مجبور شدم دستم را به رویش بلند کنم. این سال‌ها در زندان زبان انگلیسی تدریس می‌کنم. خانواده‌ام نیز به خاطر پرداخت دیه خیلی اذیت شدند به همین دلیل تقاضا دارم هر چه زودتر آزاد شوم تا بتوانم گذشته را جبران کنم.»

در پایان هیئت قضایی وارد شور شد.

رهایی از اعدام یک زندانی در کارون

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان از رهایی یک زندانی متهم به قتل پس از ۳ سال از چوبه دار خبر داد.

عبدالعباس زبیدی‌نیا، معاون قضایی و رئیس شوراهای حل اختلاف خوزستان، گفت: “۳ سال پیش دو نفر در شهرستان کارون بر سر بدهی مالی با هم درگیر می‌شوند که در این نزاع یک نفر به قتل می‌رسد و این حادثه منجر به ایجاد اختلاف و نزاع بین ۲ عشیره این ۲ نفر شد.

وی اظهار داشت: “پس از طی مراحل دادرسی، حکم اعدام متهم به قتل صادر گردید و در این مدت خانواده متهم به قتل برای جلب رضایت اولیاء دم مذاکرات متعددی انجام دادند، ولی نتیجه‌ای حاصل نشد و خانواده مقتول بر اعدام متهم به قتل فرزند خود اصرار می‌کردند.

زبیدی نیا در ادامه اظهار داشت: “بعد از تشدید اختلافات بین این ۲ عشیره، خانواده متهم به قتل برای حل و فصل این اختلاف و جهت ایجاد صلح و سازش درخواستی به شورای حل اختلاف این شهرستان داشتند که با دخالت و وساطت رئیس و اعضاء شورای حل اختلاف کارون و تلاش و کوشش آنها و برگزاری چندین جلسه بین طرفین متخاصم، خوشبختانه اولیاء دم از اعدام متهم به قتل صرف نظر کرد و طی نشستی و با حضور بزرگان و ریش سفیدان طرفین، اولیاء دم در دفاتر اسناد رسمی نسبت به حقوق و شکایت خود بدون قید و شرط رضایت خود را اعلام کردند و متهم به قتل پس از ۳ سال از چوبه دار رها و آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید