خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام, کودکان  >  هشدار کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در خصوص اعدام قریب الوقوع یک کودک مجرم

هشدار کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در خصوص اعدام قریب الوقوع یک کودک مجرم

خبرگزاری هرانا – شماری از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه ای و با توجه به فراخواندن خانواده محمد کلهری، کودک-مجرم محکوم به اعدام برای آخرین ملاقات با وی، نسبت به اجرای قریب‌الوقوع اجرای حکم اعدام وی هشدار داده و از حکومت ایران خواسته‌اند که اجرای حکم اعدام این کودک-مجرم را فوراً متوقف کند. چند روز پیش نیز حسن آقاخانی، وکیل مدافع محمد کلهری درباره آخرین وضعیت این پرونده گفته بود متأسفانه به خانواده محمد خبر دادند که حکم به زودی اجرا می‌شود و همین نگرانی‌های زیادی را برای ما ایجاد کرده ‌است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز پنج‌شنبه ۲ اسفندماه ۱۳۹۷ شماری از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل طی بیانیه‌ای مشترک اعدام کودک- مجرمین در ایران را محکوم کرده و نسبت به اعدام قریب‌الوقوع محمد کلهری هشدار دادند.

در بخشی از این بیانیه آمده است: “با توجه به اینکه خانواده محمد کلهری برای آخرین ملاقات با وی فراخوانده شده‌اند و این کودک-مجرم در حال حاضر در سن ۲۰ سالگی بسر می‌برد، بیم اجرای حکم اعدام وی می‌رود”.

این کارشناسان همچنین اعلام کرده‌اند: ” ایران باید به تعهدات بین‌المللی خود پایبند باشد و بلافاصله اجرای اعدام این کودک-مجرم را متوقف کند”.

آنها با اشاره به ممنوعیت مجازات اعدام کسانی که زیر ۱۸ سال مرتکب جرم شده‌اند، اجرای آن را نقض آشکار قانون مجازات دانسته و در بیانیه مشترک خود می‌گویند: “بر اساس میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و همچنین کنوانسیون حقوق کودکان، حکومت ایران متعهد به عدم اجرای حکم اعدام کسانی است که زیر ۱۸ سالگی مرتکب جرم شده‌اند، بنابراین اجرای این حکم خودسرانه و بر خلاف تعهدات بین‌المللی ایران است”.

در این گزارش همچنین آمده است، که دستکم شش کودک-مجرم در سال ۲۰۱۸ در ایران اعدام شده‌اند.

حسن آقاخانی، وکیل مدافع محمد کلهری، کودک-مجرم محکوم به اعدام در تاریخ ۲۸ بهمن ماه درباره آخرین وضعیت این پرونده گفته بود: “متأسفانه به خانواده محمد خبر دادند که حکم به زودی اجرا می‌شود و همین نگرانی‌های زیادی را برای ما ایجاد کرده ‌است. محمد بنابر نظر پزشکی قانونی، دچار اختلال عقلی است و کمیسیون پزشکی هم این موضوع را تأیید کرده ‌است او در زمان قتل ۱۵ ساله بود و دچار افسردگی نیز هست اما متأسفانه خانواده‌اش متوجه این موضوع نشده ‌بودند. او به دلیل اختلال عقلی و افسردگی درسش خوب نبود و مورد اعتراض معلم قرار گرفت که این حادثه اتفاق افتاد. در جلسه رسیدگی به این پرونده که در شعبه یکم دادگاه کیفری بروجرد برگزار شد، قضات پرونده، دفاعیات من به عنوان وکیل پرونده را قبول و متهم را به پرداخت دیه محکوم کردند. اما این رای اعتراض بازماندگان مقتول را به همراه داشت و با شکایت اولیای دم و ورود برخی نمایندگان مجلس، رای به اعدام محمد صادر شد و قرار است به زودی اجر شود”.

لازم به ذکر است که محمد کلهری، کودک-مجرمی است که در سال ۹۳ در شرایط نامناسب روحی و روانی معلمش را به قتل رساند. اتفاقی که در آن، وضعیت نامناسب روحی و روانی محمد ثابت و رای به سه سال حبس و پرداخت دیه صادر شد، اما این رای اعتراض بازماندگان مقتول را به همراه داشت و با شکایت خانواده مقتول و ورود برخی نمایندگان مجلس، رای به اعدام وی صادر شد.

مجازات کودکان در ایران و از جمله صدور حکم اعدام برای آنان در موارد مختلف از جمله درگیری و قتل، قاچاق مواد مخدر و… همواره یکی از چالش‌های مهم نقض حقوق بشر در ایران بوده است.

در حالی که ایران از ۲۵ سال پیش به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته که طبق آن اعدام کودکان مجرم ممنوع است، در سال ۹۶ دستکم ۴ کودک مجرم پس از رسیدن به سن قانونی اعدام شدند و در سال جاری نیز تاکنون چندین کودک مجرم اعدام شده و یا به اعدام محکوم شده‌اند.

ایران به همراه پاکستان، عربستان سعودی و یمن از معدود کشورهایی است که مجرمانی که در کودکی جرمی مرتکب شده‌اند را اعدام کرده‌اند. پیش‌تر در بهمن‌ماه سال گذشته دیده‌بان حقوق بشر از ایران خواسته بود فوراً و بدون پیش شرط استفاده از مجازات اعدام برای جرایم مرتکب شده توسط کودکان زیر ۱۸ سال را پایان بخشد و به سمت منع کامل مجازات مرگ حرکت کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید