خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز یکشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۷, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۲۸ ساعت ۱۸:۴۵:۳۰

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری با قرار وثیقه آزاد شد

مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری با قرار وثیقه آزاد شد

خبرگزاری هرانا –  مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری محبوس در زندان ارومیه با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از زندان ارومیه آزاد شد. وی پیشتر توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه به تحمل ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این تبدیل قرار و بالطبع آزادی موقت در پی اعتراض آقای شمس نژاد به حکم دادگاه بدوی و تغییر قرار توسط دادگاه تجدیدنظر صورت گرفته است و تا زمان نهایی شدن حکم ادامه خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲۸ بهمن‌ماه ۹۷، مسعود شمس نژاد، وکیل دادگستری محبوس در زندان ارومیه با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد تومانی از این زندان آزاد شد.

گفته می‌شود آزادی موقت آقای شمس نژاد در پی اعتراض او به حکم دادگاه بدوی و تغییر قرار بازداشت به وثیقه توسط دادگاه تجدیدنظر صورت گرفته است.

این استاد سابق دانشگاه پیام نور ارومیه در تاریخ ۱۸ دی ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از اتمام مراحل بازجویی در تاریخ ۲۷ دی ماه، از بازداشتگاه اداره اطلاعات به بند ۳-۴ عمومی زندان ارومیه منتقل شده بود.

روز یکشنبه ۲۱ بهمن‌ماه ۹۷، حکم محکومیت ۶ سال حبس مسعود شمس نژاد، به وی ابلاغ شد.

بر اساس رای صادره توسط شعبه ۳ دادگاه انقلاب ارومیه، مسعود شمس نژاد از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری و از بابت اتهام “عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

لازم به ذکر است مسعود شمس نژاد پیشتر نیز در اردبیهشت سال ۹۲ به مدت ۳۷ روز تحت بازداشت و بازجویی قرار گرفته و در بهمن‌ماه همان سال پروانه وکالت این وکیل دادگستری در پی پیگیری پرونده قتل شیدا حاتمی، دانشجوی کُرد دانشگاه نازلوی ارومیه به تعلیق درآمده بود.

وی در اردیبهشت‌ماه سال ۹۳ از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب ارومیه به ریاست قاضی شیخلو از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر نیز عینا تایید شد. این وکیل دادگستری حکم صادره را در سال ۹۳ در زندان سپری کرد.

در ماه‌های اخیر موج جدیدی از فشارهای امنیتی و قضایی بر روی وکلای دادگستری آغاز و بر تعداد وکلای بازداشتی و زندانی افزوده شده است. اغلب این احضار، بازجویی و بازداشت‌ها در ارتباط با پرونده موکلان آنها بوده است.

از جمله این بازداشت‌ها می‌توان به بازداشت، محمد نجفی، نسرین ستوده، آرش کیخسروی، قاسم شعله سعدی،پیام درفشان، فرخ فروزان و هدی عمید اشاره کرد. از میان آنها تاکنون قاسم شعله سعدی، آرش کیخسروی، پیام درفشان، فرخ فروزان و هدی عمید با قرار وثیقه آزاد شده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید