خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  گزارش از آخرین وضعیت امیر امیرقلی، در بند ۲۰۹ زندان اوین

گزارش از آخرین وضعیت امیر امیرقلی، در بند ۲۰۹ زندان اوین

خبرگزاری هرانا – امیر امیرقلی، زندانی سیاسی سابق که در تاریخ ۲۶ دی‌ماه در بابلسر بازداشت و به سلول‌های انفرادی بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود، با اتمام بازجویی های اولیه به یکی از سلول‌های چند نفره این بند منتقل شده است. همچنین خانواده امیرقلی طی روزهای اخیر برای اولین بار با وی ملاقات کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امیر امیرقلی، زندانی سیاسی سابق به سلول‌های چند نفره بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است.

یک منبع نزدیک به خانواده امیرقلی به گزارشگر هرانا گفت: “امیر امیرقلی طی روزهای اخیر و پس از اتمام بازجویی‌ها از سلول انفرادی به سلول‌های چند نفره بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده است و خانواده وی نیز برای اولین بار امکان ملاقات با وی را داشته‌اند؛ با این حال علیرغم پیگیری‌های مکرر خانواده تاکنون در ارتباط با اتهامات احتمالی مطروحه علیه آقای امیرقلی پاسخی از طرف مسئولین زندان و دادسرا به آنها داده نشده است”.

پیشتر پدر این فعال سیاسی ضمن تایید خبر بازداشت وی گفته بود که فرزندش توسط وزارت اطلاعات و به دلیل عضویت در هیات تحریریه نشریه گام در بابلسر بازداشت و به سلول های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین در تهران منتقل شده است.

امیرقلی از اعضای تحریریه نشریه گام است که به شکل دیجیتال در اینترنت منتشر می‌شود.

لازم به یادآوری است که امیر امیرقلی فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، پیشتر در دی‌ماه ۱۳۹۴ از بابت اتهامات «توهین به مقدسات»، «توهین به رهبری»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات» و «تبلیغ علیه نظام» از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به ۱۹ سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم شد. سپس با اعتراض به رای صادره در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران از اتهامات «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» تبرئه و به اتهامات «توهین به مقدسات» به ۵ سال و «توهین به امام و رهبری» به ۱ سال و «تبلیغ علیه نظام» به ۲ سال و جمعا به ۸ سال حبس محکوم شد که با اجرایی شدن ماده ۱۳۴ (تجمیع احکام) مدت ۵ سال از آن قابل اجرا بود.

آقای امیرقلی نهایتا با توجه به اعطای عفو نوروزی از بابت اتهام “توهین به مقدسات” محکومیتش به دوسال و نیم حبس تعزیری تقلیل یافت و در تاریخ ۲۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۶، از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید