خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان, زندانیان  >  سید جمال موسوی نژاد، از زندان سراب آزاد شد

سید جمال موسوی نژاد، از زندان سراب آزاد شد

خبرگزاری هرانا – در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان، سید جمال موسوی نژاد، فعال ترک (آذربایجانی) امروز جمعه از زندان سراب آزاد شد. وی در تاریخ ۳ شهریورماه جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی این زندان شده بود. موج جدید آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که به مناسبت ۲۲ بهمن آغاز شده تاکنون شامل ۲۷ زندانی یا محکوم سیاسی شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یک سال محکومیت دارند، امروز جمعه ۲۶ بهمن ۹۷، سید جمال موسوی نژاد، شهروند اهل سراب از زندان سراب آزاد شد.

این آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت می‌گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی می‌شود که محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند.

آقای موسوی نژاد پیشتر در تاریخ ۲۶ اردیبهشت ماه سال جاری در دادگاه بدوی به اتهام  “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های قوم‌گرا تجزیه طلب” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. این حکم در تیرماه امسال توسط شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان شرقی به ریاست میکائیل خوبیارپور عینا تایید شد.

دادگاه دلیل این اتهام را “اعلام و ارائه بیانیه از طرف متهم در فضای مجازی، انعکاس فعالیت های ضد نظام و قوم گرایانه متهم در رسانه های خارجی، تصاویر احترام و بوسه متهم به پرچم کشور بیگانه در راستای اعتقاد قوم گرایانه و مغایر با نظام جمهوری اسلامی ایران، ارائه مطالب و تمجید از واقعه آذربایجان در سال ۱۳۴۲ و تمجید از بنیان گذار آن (جعفر پیشه وری)، اظهارات و اقاریر صریح و مقرون به واقع متهم به فعالیت های قوم گرایانه در کانال های تلگرامی سرابلی” عنوان کرده بود”.

آقای موسوی نژاد در بهمن ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد و پس از مدتی با قرار وثیقه ۴۰۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شده بود.

این آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو برای حدود ۵۰ هزار زندانی صورت می گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی یا امنیتی می شود که هم اکنون در زندان هستند و محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند یا بیرون از زندان هستند و محکومیت قطعی به ۶ ماه حبس دارند.

از زمان آغاز اجرایی شدن این عفو از شب ۲۱ بهمن ماه تاکنون دست کم ۲۷ زندانی یا محکوم به نام‌های مصطفی ترک همدانی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی، آذر حیدری، سید محمد فلاح چای، فرشید رستمی، مجید کریم نژاد، حسین دژانگاهی، فرشید سعیدی ، حسین فرخ‌پور، مجید عزیزی، امین زنده دل، ایوب ساعدی، محمد خالدزاده، جمال کرمانی، محمد یوسفی، حمیدرضا امینی، بهفر لاله زاری، فرزاد دلآرام، فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق پژوه، شاهین برزگر ، امیر چمنی و سید جمال موسوی‌نژاد شامل این آزادی زودهنگام یا توقف اجرای حکم شده‌اند. هر چند زندانیان تهران بزرگ کماکان در انتظار اجرایی شدن این ابلاغ و آزاد شدن از زندان به سر می‌برند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید