خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زنان, سایر گروهها  >  تشدید معلولیت زنان معلول باردار به علت نبود امکانات درمانی و بهداشتی

تشدید معلولیت زنان معلول باردار به علت نبود امکانات درمانی و بهداشتی

خبرگزاری هرانا – محبوبه نجومیان، عضو کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت با اشاره به نبود امکانات درمانی و بهداشتی و امکانات فیزیوتراپی برای زنان معلول هنگام بارداری می‌گوید که با این شرایط بارداری باعث تشدید معلولیت زنان معلول می‌شود.  وی بر سختی‌هایی که زنان معلول باردار چه در حین بارداری و چه پس از آن متحمل می شوند، تاکید کرد و از مسئولین، نهادهای مدنی و جامعه خواست که نسبت به حقوق افراد دارای معلولیت به ویژه زنان معلول احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، محبوبه نجومیان، عضو کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت روز جمعه ۲۶ بهمن ماه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: امکانات درمانی و بهداشتی و امکانات فیزیوتراپی برای زنان معلول هنگام بارداری آنان فراهم نیست و این مسائل موجب شده تا بارداری، معلولیت این زنان را تشدید کند.

نجومیان گفت: زنان دارای معلولیت همچنین با نبود آموزش های لازم حین بارداری روبه رو هستند؛ آموزش هایی که این زنان را راهنمایی کند که چه مسائلی را رعایت کنند تا هنگام بارداری با تشدید معلولیت مواجه نشوند.

وی همچنین افزود: زنان دارای معلولیت همچنین با نبود آموزش های لازم حین بارداری روبه رو هستند، آموزش هایی که این زنان را راهنمایی کند که چه مسائلی را رعایت کنند تا هنگام بارداری با تشدید معلولیت مواجه نشوند.

نجومیان در ادامه از نبود تخت ویژه زنان باردار دارای معلولیت در بیمارستان ها انتقاد کرد و گفت: نبود اینگونه تخت ها، مشکلات متعددی را برای این دسته از زنان به وجود آورده است و همین مساله نیز می تواند در تشدید معلولیت آنها موثر باشد.

نماینده جامعه معلولان اضافه کرد: نبود امکانات علاوه بر تشدید معلولیت، بر زندگی خانوادگی زنان معلول نیز تاثیر می گذارد؛ شاهدیم که گاهی همسر این زنان به دلیل تشدید معلولیت همسرشان بعد از پایان بارداری، او را ترک کرده اند. ایشان که عضو کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت نیز هست، گفت: زنان دارای معلولیت پس از بارداری و زایمان و تشدید معلولیت برای مراقبت از فرزند خود نیازمند حمایت و کمک هایی می شوند و بزرگ کردن فرزند به تنهایی (پس از ترک شدن از سوی همسر) برای آنان سخت است.

عضو کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت افزود: برخی زنان دارای معلولیت که بعد از زایمان، دچار تشدید معلولیت شده و همسرشان نیز آنها را ترک کرده اند، قادر به پیدا کردن پرستار مورد اطمینان و نیز تامین هزینه ها نیستند و گاهی از همسایه های دیگر طبقات آپارتمان برای انجام امور فرزندشان، کمک می گیرند.

وی ادامه داد: جامعه به فکر مسائل مربوط به بارداری و فرزندپروری زنان دارای معلولیت نیست و گاهی مشاهده می شود که حتی به این زنان گفته می شود بهتر است فرزند نیاورند.

فعال حقوق معلولان و نماینده جامعه معلولان گفت: زنان دارای معلولیت هنگام رشد فرزندان نیز با مشکلات متعددی روبه رو هستند؛ به طور مثال هنگامی که فرزندان خود را پارک می برند، نمی توانند دنبال کودک بدوند و از او مراقبت کنند. زنان دارای معلولیت هنگام بیماری فرزند خود نیز دچار سختی های زیادی می شوند.

وی از مسئولان، نهادهای مدنی و خیریه ها و جامعه خواست نسبت به حقوق افراد دارای معلولیت به ویژه زنان معلول احساس مسئولیت بیشتری داشته باشند.

در حال حاضر یک میلیون و ۵۶۰ هزار معلول در سامانه بهزیستی ثبت شده اند که ۳۵ درصد آنان زن و ۶۵ درصد آنان مرد هستند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید