خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  توقف اجرای حکم حبس ۵ شهروند بهایی ساکن شیراز در پی اعمال بخشنامه ۲۲ بهمن

توقف اجرای حکم حبس ۵ شهروند بهایی ساکن شیراز در پی اعمال بخشنامه ۲۲ بهمن

خبرگزاری هرانا – پنج شهروند بهایی اهل شیراز که پیشتر توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس به حبس محکوم شده بودند، با اعمال عفو موضوعی ۲۲ بهمن، با عدم اجرای حکم حبس روبرو شده اند. مختومه شدن اجرای احکام این پرونده روز جاری به وکیل این شهروندان ابلاغ شده است. علاوه بر این ۵ شهروند در طی روزهای اخیر دست کم ۱۶ زندانی عقیدتی دیگر نیز مشمول این مسئله و آزادی زودهنگام از زندان شده اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پنج شهروند بهایی اهل شیراز، در ادامه آزادی زودهنگام و لغو اجرای محکومیت برخی زندانیان، حکم ۶ ماه حبس ۵ شهروند بهایی اهل شیراز لغو و به وکیل آنها ابلاغ شد.

این آزادی های زودهنگام و دستورالعمل لغو اجرای حکم به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت می گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی و امنیتی می شود که محکومیت قطعی به یکسال حبس یا کمتر از آن دارند؛ یا حکم زیر ۶ ماه حبس آنان بنا به هر دلیلی تاکنون اجرا نشده است.

پنج شهروند بهایی اهل شیراز به نام های فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق پژوه پیشتر توسط شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس هر کدام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند.

جلسه دادگاه تجدید نظر این شهروندان روز دوشنبه ۱۰ دی‌ماه در شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس، برگزار شده بود.

در تاریخ ۲۸ مردادماه سال جاری، این پنج شهروند بهایی اهل شیراز توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به صورت غیابی و بدون اطلاع وکیل و متهمان به یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید محکوم شده بودند.

اتهام عنوان شده علیه این افراد در دادگاه بدوی «فعالیت تبلیغی علیه نظام» بوده و طی این حکم هر یک از این افراد به یک سال حبس تعزیری و علاوه بر آن فرهاد سرافراز به یک سال تبعید به جهرم، شهرام منصور به یک سال تبعید به اقلید، وحید دانا به یک سال تبعید به ارسنجان، سعید عابدی به یک سال تبعید به داراب و ادیب حق پژوه به یک سال تبعید به لارستان محکوم شده بودند.

در تاریخ چهاردهم مردادماه ۹۳ هرانا در گزارشی از بازداشت ادیب حق‌پژوه، سعید عابدی و وحید دانا و در گزارشی دیگر مورخ دهم شهریورماه ۹۳ از بازداشت شهرام منصور و فرهاد سرافراز توسط نیروهای امنیتی در شهر شیراز خبر داده بود.

لازم به ذکر است در جریان آزادی زودهنگام روزهای اخیر زندانیان، فرزاد دلآرام، دیگر شهروند بهایی ساکن شیراز نیز که از مردادماه سال جاری به جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی زندان شیراز شده بود، روز گذشته از این زندان آزاد شده است.

این شهروند بهایی ساکن شیراز در مردادماه سال جاری به همراه همسر خود -روحیه نریمان- به ترتیب به یک سال و دو سال و نیم حبس تعزیری محکوم و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شدند.

علاوه بر این ۶ شهروند، در روزهای اخیر دست کم ۱۵ شهروند دیگر به نامهای مصطفی ترک همدانی، صبا کردافشاری، یاسمن آریانی، آذر حیدری، سید محمد فلاح چای، فرشید رستمی، مجید (احتمالا رضائی)، حسین فرخ‌پور، مجید عزیزی، امین زنده دل، ایوب ساعدی، محمد خالدزاده، جمال کرمانی، محمد یوسفی و شاهین برزگر از جمله زندانیان عقیدتی هستند که به روال مشابه در روزهای اخیر از زندانهای مختلف کشور آزاد شده اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید