خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  امیر چمنی، از زندان تبریز آزاد شد

امیر چمنی، از زندان تبریز آزاد شد

خبرگزاری هرانا – در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی، امیر چمنی، فعال مدنی ساکن تبریز دقایقی پیش از زندان تبریز آزاد شد. وی در تاریخ ۲۶ آذرماه جهت تحمل دوران محکومیت خود راهی این زندان شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در ادامه موج آزادی زودهنگام زندانیان سیاسی که کمتر از یک سال محکومیت دارند، دقایقی پیش، امیر چمنی، فعال مدنی اهل تبریز از زندان این شهر آزاد شد.

این آزادی‌های زودهنگام به مناسبت ۲۲ بهمن و تحت عنوان عفو صورت می‌گیرد و شامل درصد بسیار کمی از زندانیان سیاسی می‌شود که محکومیت قطعی به یک سال حبس یا کمتر از آن دارند.

آزادی آقای چمنی در حالی صورت گرفته است که پیشتر با آزادی مشروط این زندانی سیاسی علیرغم دارا بودن شرایط لازم مخالفت شده بود.

فعال مدنی روز دوشنبه ۲۶ آذرماه ۱۳۹۷، این در محل کار خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت تحمل دوران محکومیت ۶ ماهه خود راهی زندان تبریز شده بود.

وی در تاریخ ۱۱ شهریورماه سال جاری توسط شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل‌بر به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام» به تحمل شش ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

عباس جمالی وکیل امیر چمنی پیشتر در گفتگو با گزارشگر هرانا گفته بود: “آقای چمنی به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع گروه‌های مخالف نظام» به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. دادگاه در خصوص این اتهام به یادداشت‌ها و مقالات انتقادی آقای چمنی در رابطه با مسائل اقتصادی و فرهنگی کشور استناد کرده است. اتهام دیگر ایشان توهین به رهبری بوده که خوشبختانه از این اتهام تبرئه شد”.

لازم به اشاره است آقای چمنی پیش‌نر در تاریخ ۱۵ تیرماه ۹۱ از سوی شعبهٔ ۱ دادگاه انقلاب تبریز به ریاست قاضی حمل‌بر، به اتهام توهین به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی به تحمل شش ماه حبس تعزیری و به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام به تحمل سه ماه و یک روز حبس تعزیری و همچنین از سوی شعبهٔ ۱۰۴ دادگاه کیفری تبریز به اتهام توهین به رئیس جمهور به ۴۰ ضربه شلاق محکوم شده بود. این فعال دانشجویی در تاریخ ۲۴ دی‌ماه همان سال جهت تحمل حبس راهی زندان شد و با پایان دوران محکومیت در تاریخ ۱۱ مهرماه ۹۲ از زندان تبریز آزاد شد.

حکم ۴۰ ضربه شلاق وی در آستانه‌ی انتخابات ریاست جمهوری و در روز ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ اجرا شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید