خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, کارگران  >  آخرین وضعیت پرونده کارگران شرکت هپکو اراک؛ ارجاع پرونده تعدادی از کارگران به دادگاه انقلاب

آخرین وضعیت پرونده کارگران شرکت هپکو اراک؛ ارجاع پرونده تعدادی از کارگران به دادگاه انقلاب

خبرگزاری هرانا – به گفته سعید میرمحمدی، وکیل برخی از کارگران شرکت هپکو اراک، پرونده ۷ تن از ۱۵ کارگر این شرکت که پیشتر در پی اعتراضات خردادماه کارگران هپکو به حبس و شلاق محکوم شده بودند، به دادگاه انقلاب ارجاع شده است. وی همچنین از صدور حکم برائت برخی از کارگران در دادگاه تجدیدنظر استان مرکزی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، امروز پنج شنبه ۲۵ بهمن ماه ۱۳۹۷، سید سعید میرمحمدی، وکیل جمعی ‌از کارگران هپکو ‌از ارجاع پرونده هفت تن از کارگران این شرکت به دادگاه انقلاب خبر داد و گفت: حکم این کارگران که از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” در دادگاه بدوی محکوم شده بودند، در دادگاه تجدیدنظر نقض شده است ولی از آنجایی که رسیدگی به این اتهام در صلاحیت دادگاه انقلاب است به این دادگاه ارجاع شده است.

سید سعید میرمحمدی گفت: هفت تن از این کارگران، بابت اتهام “معاونت اخلال در نظم عمومی” و یک تن از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند که اجرای مجازات مذکور در متن رأی به استناد ماده ۴۶ قانون مجازات اسلامی به مدت ۵ سال معلق و تعلیق شد که با اعتراض به رای صادره در دادگاه تجدید نظر تبرئه شدند. در خصوص اتهام برخی از آنها تحت عنوان “تبلیغ علیه نظام” که در دادگاه بدوی محکوم شده بودند، حکم نقض شده ولی این اتهام برای رسیدگی چون در صلاحیت دادگاه انقلاب است به این دادگاه ارجاع شده است.

وی افزود: پانزده تن از کارگران شرکت هپکو اراک که در خرداد ماه سال جاری در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت شرکت دست به تجمع اعتراضی زده بودند، توسط شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری دو اراک جمعاً به ۲۴ سال و ۶ ماه حبس و ۱۱۱۰ ضربه شلاق محکوم شدند. احکام صادره که به صورت گروهی که در دادگاه بدوی صادر شده به مدت ۵ سال تعلیق شده بود.

میر محمدی همچنین گفت: اسامی این کارگران، مجید لطیفی، بهروز حسنوند، حمیدرضا احمدی، امیر هوشنگ پور فرزانگان، مرتضی عزیزی، هادی فاضلی، ابوالفضل کریمی، فرید کوهدانی، مجید یحیایی، امیر فتاح‌پور، یاسر قلمی، امیر فرید افشار، مهدی عابدی، علی ملکی و بهروز ولاشجردی اعلام شده است.

وی افزود: این کارگران در دادگاه بدوی به اتهام “اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات و تظاهرات غیر قانونی” به یک سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند.

وکیل برخی از کارگران هپکو گفت: علاوه بر آن هادی فاضلی، امیر فریدافشار و ابولفضل کریمی هر یک از بابت اتهام «معاونت در اخلال در نظم عمومی از طریق تحریک کارگران» به ۶ ماه حبس و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» هر یک به ۱ سال حبس محکوم شده بودند و همچنین بهروز حسنوند نیز از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

لازم به یادآوری است که در آبان‌ماه سال جاری پانزده تن از کارگران شرکت هپکو اراک که در خرداد ماه در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت شرکت دست به تجمع اعتراضی زده بودند، توسط شعبه ۱۰۶ دادگاه کیفری دو اراک به ریاست قاضی اکبر رضوانی جمعاً به ۲۴ سال و ۶ ماه حبس و ۱۱۱۰ ضربه شلاق محکوم شده بودند. این احکام به صورت گروهی صادر شده و به مدت ۵ سال تعلیق شده بودند.

هرانا پیشتر در تاریخ ۶ آبان‌ماه طی گزارشی رونوشت احکام صادره علیه این کارگران را با اسناد آن منتشر کرده بود.

این کارگران همگی در خرداد ماه سال جاری در اعتراض به معوقات مزدی و نامشخص بودن وضعیت شرکت دست به تجمع اعتراضی زده بودند.

لازم به یادآوری است که هرانا پیشتر طی گزارشی از احضار به مراجع قضایی ۱۰ تن از این کارگران خبر داده بود. پیشتر یکی از کارگران هپکو در این خصوص گفته بود: “احضار کارگران هپکو درحالی‌ست که پیش از این کارگران برای پیگیری مطالبات صنفی خود با نهادهای دولتی و مراجع قضایی همانند استانداری، دفتر نماینده ولی فقیه در استان، فرمانداری‌ها و چند نهاد امنیتی و نهاد قضایی نامه‌نگاری کرده‌اند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید