خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  آزادی سه زندانی سیاسی از زندان های ارومیه و مشهد

آزادی سه زندانی سیاسی از زندان های ارومیه و مشهد

خبرگزاری هرانا – دو زندانی محبوس در زندان ارومیه به نام‌های ایوب ساعدی و محمد خالدزاده بصورت زودهنگام از این زندان آزاد شدند. این دو زندانی پیشتر به اتهام عضویت و همکاری با گروه های مخالف نظام به حبس محکوم شده بودند. همچنین در گزارشی دیگر جمال کرمانی (محمدمبین محبتیان) زندانی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد نیز از این زندان بصورت زودهنگام آزاد شد. وی پیشتر توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدیدنظر استان خراسان رضوی، از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ایوب ساعدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه هفته گذشته به صورت زودهنگام از این زندان آزاد شده است.

این زندانی اهل اشنویه و عضو سابق سپاه پاسداران در سال ۹۴ بازداشت و توسط شعبه یک دادگاه نظامی ارومیه به اتهام عضویت و همکاری با گروه های مخالف نظام به هفت سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

وی از سال ۹۴ در بند نظامی زندان ارومیه در حال تحمل حبس بوده است.

محمد خالدزاده، دیگر زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه نیز امروز سه شنبه ۲۳ بهمن ماه، به صورت زودهنگام از این زندان آزاد شده است.

محمد خالدزاده، فرزند عادل در تاریخ ۲۱ اسفندماه ۹۵ بازداشت و توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اتهام “عضویت در احزاب مخالف نظام” به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده و این حکم توسط شعبه یک دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان غربی نیز عینا تائید شده بود.

هرانا پیش‌تر طی گزارشی هویت ۶۰ تن از زندانیان محبوس در بند سیاسی زندان ارومیه را احراز کرده بود.

همچنین در گزارشی دیگر، روز جاری جمال کرمانی (محمدمبین محبتیان) زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد و از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه سال ۹۶، پس از تحمل حدود ۵ ماه حبس از این زندان آزاد شده است.

جمال کرمانی در تاریخ ۷ مهرماه ۹۷ به بند ۶/۱ زندان وکیل آباد مشهد و پس از ۱۴ روز به بند ۳ مشاوره این زندان منتقل شده بود.

این زندانی در تاریخ ۱ اردیبهشت ماه سال جاری، توسط شعبه ۴ دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی منصوری به اتهامات “فعالیت تبلیغی علیه نظام” و “تشکیل و اداره گروه به قصد برهم زدن امنیت ملی” به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شده و در مردادماه سال جاری توسط شعبه ۳۵ دادگاه تجدید نظر استان خراسان رضوی، از اتهام دوم تبرئه و به اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.

جمال کرمانی در تاریخ ۹ دی‌ماه سال گذشته در جریان اعتراضات عمومی بازداشت و فردای آن روز آزاد شد. وی حدود دو هفته بعد در تاریخ ۲۳ دی ماه مجددا در منزل شخصی بازداشت و در تاریخ ۱۷ اسفند ماه با تودیع قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید