خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  بازداشت دو فعال ترک در اردبیل

بازداشت دو فعال ترک در اردبیل

خبرگزاری هرانا – روز جاری، دو فعال ترک (آذربایجانی) اهل اردبیل به نام‌های شاپور نصرت پور و مرتضی ثنایی، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۲۲ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، شاپور نصرت پور و مرتضی ثنایی، دو فعال ترک (آذربایجانی) اهل اردبیل توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل شدند.

یک منبع نزدیک به خانواده این شهروندان به گزارشگر هرانا گفت: “نیروهای امنیتی اردبیل با حضور در منزل آقای نصرت پور و محل کار آقای ثنایی آنها را بازداشت و پس از صدور قرار در دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر منتقل کردند”.

از دلایل بازداشت این شهروندان تا زمان تنظیم این گزارش اطلاع دقیقی در دست نیست؛ با این حال طی روزهای اخیر فشار بر فعالین ترک اردبیلی در ارتباط با حمایت از عباس لسانی، فعال سرشناس ترک افزایش یافته است.

در همین راستا روز یکشنبه ۲۱ بهمن‌ماه ۹۷، نیروهای امنیتی شهر اردبیل، منازل و محل کار تعدادی از فعالین ترک (آذربایجانی) این شهر را مورد تفتیش قرار داده بودند.

از میان این افراد، شاپور نصرت پور پیش‌تر نیز در جریان برگزاری مراسم پاسداشت روز جهانی زبان مادری در سال ۱۳۹۲، همراه با شمار دیگری از فعالان ترک بازداشت شده بود. وی نهایتا در مهرماه ۹۶ به علت نبود ادله در دادگاه انقلاب شهرستان اهر از اتهامات مطروحه تبرئه شده بود.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید