خبرگزاری هرانا

    خانه  > اعدام  >  رهایی از اعدام ۱۱ زندانی در کهگیلویه و بویراحمد طی یک سال گذشته/ اجرای حکم اعدام یک زندانی در مراغه

رهایی از اعدام ۱۱ زندانی در کهگیلویه و بویراحمد طی یک سال گذشته/ اجرای حکم اعدام یک زندانی در مراغه

خبرگزاری هرانا – مدیرکل زندان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد از بخشش ۱۱ زندانی محکوم به اعدام  طی یک سال گذشته در این استان خبر داد. بنا بر خبری دیگر روز سه شنبه ۹ بهمن ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مراغه به اجرا درآمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مدیرکل زندان‌های استان کهگیلویه و بویراحمد از بخشش ۱۱ زندانی محکوم به اعدام  طی یک سال گذشته در این استان خبر داد.

اسماعیل جمیاری در این خصوص گفت: “از سال گذشته تاکنون ۱۱ زندانی متهم به “قتل” محکوم به اعدام با همکاری مددکاران و رؤسای زندان‌ها، شورای حل اختلاف و بخش‌های متولی از چوبه دار رهایی یافتند”.

اجرای حکم اعدام یک زندانی در مراغه

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، روز سه‌شنبه ۹ بهمن‌ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مراغه به اجرا درآمد. هویت این زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود “عمران غلام‌خسروی” احراز شده است.

بنا به گفته یک منبع مطلع، “عمران سال ۹۴ به اتهام قتل یک راننده وانت سایپا در مراغه بازداشت و در دادگاه به اعدام محکوم شد. در مراغه با راننده وانت سایپا و پسر عمویش درگیر می‌شود و در این درگیری راننده با ضربه‌ی چاقو کشته می‌شود”.

وی همچنین افزود: عمران در زندان گفته بود “مقتول با آهنی که در داخل ماشینش داشت به سمتم حمله‌ور شد و من تنها برای دفاع از خودم چاقو درآوردم و نمی‌خواستم او را بزنم”.

لازم به ذکر است، اجرای حکم اعدام این زندانی با وجود گذشت ۱۰ روز از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید