خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اعتصاب غذا؛ گزارشی از آخرین وضعیت نزار زکا، شهروند لبنانی محبوس در زندان اوین

اعتصاب غذا؛ گزارشی از آخرین وضعیت نزار زکا، شهروند لبنانی محبوس در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – نزار زکا، شهروند لبنانی محبوس در زندان اوین، بیش از یک ماه گذشته را در سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه تحت بازجویی قرار گرفته است. وی در اعتراض به “بازداشت و تحت فشار قرار گرفتن جهت اعتراف” از روز ۱۵ بهمن ماه دست به اعتصاب غذا زده است. این زندانی در تاریخ ۱۵ دی‌ماه از اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ ابتدا به اندرزگاه ۴ سالن ۴ و سپس به سلول انفرادی بند ۲ الف سپاه منتقل شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نزار زکا، شهروند لبنانی محبوس در زندان اوین، از تاریخ ۱۵ بهمن‌ماه ۹۷، دست به اعتصاب غذا زده است.

گفته می‌شود اعتصاب غذای این شهروند لبنانی در اعتراض به “بازداشت خود و تحت فشار قرار گرفتن در بند ۲ الف سپاه جهت اعتراف گیری به جرمی که مرتکب نشده” بوده است.

نزار زکا، که پیشتر در اندرزگاه ۷ سالن ۱۲ زندان اوین محبوس بود در تاریخ ۱۵ دی ماه به اندرزگاه ۴ سالن ۴ منتقل شده و روز بعد به بند ۲ الف سپاه منتقل شده بود. 

وی گفته است که طی دوره بازجویی در سلول انفرادی سپاه جهت اعتراف گیری تحت فشار قرار گرفته است.

لازم به یادآوری است نزار زکا، ۵۰ ساله که دارای اقامت دائم آمریکا است،‌ کارشناس فناوری اطلاعات و ارتباطات است و برای یک مؤسسه غیرانتفاعی فناوری اطلاعات در واشنگتن کار می‌کرد.

این شهروند لبنانی در تاریخ ۲۷ شهریور سال ۹۴ در پنجمین سفر خود به ایران به دست ماموران امنیتی در تهران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

نزار زکا در مهرماه ۱۳۹۵ به ۱۰ سال زندان و چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم شده است.

مقام‌های امنیتی ایران و سپاه نزار زکا را به «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» متهم کرده‌اند، اما خانواده او این اتهامات را رد کرده‌‌اند.

آقای زکا در تیرماه سال گذشته دست به اعتصاب غذا زده بود و به دلیل وخامت حال در تاریخ ۲۸ تیرماه به بیمارستانی خارج از زندان منتقل و پس از یک روز مجدد به زندان اوین بازگردانده شد. پیشتر یک منبع آگاه در خصوص اعتصاب غذای این زندانی به هرانا گفته بود: “این زندانی با تاکید بر تحقق مطالباتش اعلام کرده است که یا مرگ یا آزادی. برای همین از تزریق سرم و استفاده از دارو و همینطور اعزام به بهداری زندان خودداری می کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید