خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  اعتصاب و انفرادی؛ گزارشی از بند زندانیان سنی مذهب یک روز پس از حمله گارد زندان

اعتصاب و انفرادی؛ گزارشی از بند زندانیان سنی مذهب یک روز پس از حمله گارد زندان

خبرگزاری هرانا – در پی حمله خشونت آمیز روز گذشته نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج به سالن محل نگهداری زندانیان سنی مذهب و مضروب کردن آنان، دستکم ۸ تن از این زندانیان به سلول انفرادی منتقل شده بودند. از این میان تاکنون ۶ تن علیرغم آسیب دیدگی ناشی از ضرب و شتم و بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگردانده شده و دو تن دیگر به نام‌های حمزه درویش و توحید قریشی کماکان در سلول انفرادی هستند. گفته می‌شود این دو زندانی در اعتراض به رفتار خشونت آمیز مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، در پی حمله روز گذشته نیروهای گارد ویژه زندان رجایی شهر به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان دستکم ۸ تن از زندانیان اهل سنت پس از ضرب و شتم به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شده‌اند.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانیان به گزارشگر هرانا گفت: “صبح روز گذشته در جریان حمله نیروهای گارد زندان و نیروهای لباس شخصی به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر، دستکم ۸ تن از زندانیان سنی مذهب به نام‌های توحید قریشی، مریوان کرکوکی، نامق دلدل، حمزه درویش، انور خضری، فرهاد سلیمی، تیمور نادری زاده و جمال قادری پس از ضرب و شتم به صورت دست و پا بسته و برهنه به سلول‌های انفرادی سرد این زندان منتقل شده و تاکنون ۶ تن از این زندانیان با وجود آسیب دیدگی و بدون رسیدگی پزشکی به بند بازگردانده شده‌اند. مامورین به دلیل مقاومت این زندانیان در داخل سالن از باتوم و گاز اشک‌آور جهت انتقال آنان استفاده کرده بودند”.

وی همچنین افزود: “علیرغم مجروح شدن این زندانیان و آسیب دیدگی شدید آنها در اثر ضرب و شتم، تاکنون رسیدگی به وضعیت آنان صورت نگرفته و به آنها گفته شده هیچ یک از زندانیان این سالن تا اطلاع ثانوی به بهداری منتقل نخواهند شد. همچنین دو تن از این زندانیان به نام‌های حمزه درویش و توحید قریشی کماکان در سلول انفرادی نگهداری می‌شوند. این دو زندانی در اعتراض به این رفتار خشونت آمیز مسئولین زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند”.

لازم به ذکر است ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه ۱۷ بهمن‌ماه ۹۷، تعدادی از نیروهای امنیتی از جمله پرسنل وزارت اطلاعات و نزدیک به ۲۰۰ تن از نیروهای گارد زندان رجایی شهر کرج به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ این زندان حمله کرده و ضمن تخریب و جمع آوری وسایل شخصی زندانیان تعدادی از آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و تعدادی را نیز به سلول‌های انفرادی منتقل کرده بودند.

روز گذشته این منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفته بود: این اقدام در پی این صورت گرفت که مامورین قصد به زور بردن توحید قریشی به دادگاه را داشتند که با اعتراض سایر زندانیان این بند مواجه شدند. این ضرب و شتم و تخریب وسایل شخصی تا ساعت ۱۲ ظهر ادامه داشت. نیروهای امنیتی و گارد زندانیان را با الفاظ بسیار رکیک، فحاشی به خانوادها، توهین به اهل سنت، باورها و مقدساتشان مورد آزار و اذیت و هتاکی قرار دادند”.

لازم به ذکر است روز دوشنبه ۱۵ بهمن‌ماه ۹۷، توحید قریشی، زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج، از حضور در جلسه دادگاه امتناع کرده بود. دلیل امتناع این زندانی از حضور در جلسه دادگاه عدم رعایت فاصله زمانی قانونی میان تاریخ احضار با تاریخ جلسه دادگاه و همچنین عدم دسترسی به وکیل خود بوده است.

این نخستین‌بار نیست که این‌گونه حملات به بند زندانیان اهل سنت صورت می‌گیرد. در مردادماه سال جاری و در سالیان گذشته نیز زندانیان این سالن بارها مورد حمله و بازرسی توام با خشونت و تخریب وسایل شخصی قرار گرفته‌اند.

هرانا پیشتر نیز در گزارش هایی از این قبیل حملات به سالن ۲۱ اندرزگاه ۷ زندان رجایی شهر کرج خبر داده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید