خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  قرار بازداشت ده بازداشت شده در دادگاه انقلاب سنندج تمدید شد

قرار بازداشت ده بازداشت شده در دادگاه انقلاب سنندج تمدید شد

خبرگزاری هرانا – پس از گذشت حدود یک ماه از بازداشت ۱۰ تن از شهروندان از جمله تعدادی از افراد فعال در عرصه محیط زیست استان کردستان، این افراد روز شنبه تحت تدابیر شدید امنیتی به دادگاه شهر سنندج منتقل شدند و در پی آن قرار بازداشت آنها به مدت یک ماه تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، قرار بازداشت ۱۰ تن از شهروندان و فعالان محیط زیستی در استان کردستان که در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۶ دی‌ماه بازداشت شده بودند به مدت یک ماه دیگر تمدید شده است.

یک منبع مطلع که شاهد ورود این شهروندان به دادگاه سنندج بود، به گزارشگر هرانا گفت که این افراد تحت تدابیر شدید امنیتی و با دستبند و پابند به دادگاه منتقل شدند. وی همچنین مدعی شده است که آثار شکنجه را در ظاهر حسین کمانگر، یکی از افراد بازداشتی دیده است.

لازم به یادآوری است که در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۶ دی‌ماه، ۱۰ تن از شهروندان از جمله تعدادی از افراد فعال در عرصه محیط زیست در شهرستان‌های سنندج و کامیاران بازداشت شدند. اسامی ۹ تن از این افراد به نام‌های هادی کمانگر، فاضل قیتاسی، رضا اسدی، راشد منتظری، حسین کمانگر، عیسی فیضی، آمانج قربانی، زانیار ضمیران و فرهاد محمدی تاکنون احراز شده و هویت یک تن دیگر کماکان در دست بررسی است.

این افراد در تمام مدت بازداشت خود تنها چند تماس تلفنی کوتاه با خانواده‌های خود داشته‌اند که طی آن نیز از محل نگهداری خود اظهار بی اطلاعی کرده‌اند.

این افراد که عمدتا دارای سابقه فعالیت در زمینه محیط زیست هستند از همان ابتدای بازداشت و پیش از رسیدگی به اتهام آنها در دادگاه، از سوی معاون سیاسی امنیتی و انتظامی استانداری کردستان، به مشارکت در یک ترور و وابستگی و همکاری با احزاب کرد مخالف نظام متهم شدند.

حسین خوش، معاون سیاسی و امنیتی استاندار کردستان در این رابطه مدعی شد “تیرماه امسال راننده کوهسار فاتحی آمبولانس هلال احمر مورد اصابت گلوله قرار گرفت و ترور شد که عوامل این اقدام شناسایی و دستگیر شدند.”

وی افزود: “با توجه به بررسی ها و اقدامات اطلاعاتی و سرنخ های بدست آمده از سوی نهادهای امنیتی، تعدادی از مرتبطان و عوامل گروهک های ضد انقلاب در ترور راننده آمبولانس جمعیت هلال احمر که در قالب فعالیت های زیست محیطی وظیفه پشتیبانی و حمایت از این عناصر را به عهده داشتند، شناسایی و دستگیر و مورد برخورد قانونی قرار گرفتند.”

طی هفته‌های اخیر فشار بر فعالان محیط زیستی در استان کردستان از سوی نهادهای امنیتی افزایش یافته است. در تاریخ ۲۶ دی‌ماه نیز دو تن دیگر از فعالان محیط زیستی عضو انجمن سبز چیا به نام‌های ادریس محمدی و آوات کرمی از اهالی روستای نگل از توابع سنندج بازداشت شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید