خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  نماینده مجلس: کارگران بیش از ۷۰ درصد از قدرت خریدشان را از دست داده‌اند

نماینده مجلس: کارگران بیش از ۷۰ درصد از قدرت خریدشان را از دست داده‌اند

خبرگزاری هرانا – عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس درباره شرایط سخت کارگران گفت که بر اساس آمار و ارقام و محاسبه ای که در شهریور ماه با حضور گروه کارفرمایی و دولت انجام دادیم، مشخص شد، کارگران حدود ۷۰ درصد از قدرت خریدشان را از دست داده‌اند. اعداد جدید در حال بروزرسانی است و قطعا این عدد تغییر پیدا کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، عبدالرضا عزیزی (عضو کمسیون اجتماعی مجلس) در برنامه «بدون خط خوردگی» با حضور علی خدایی (نماینده کارگران در شورای عالی کار)، با بیان اینکه تعیین دستمزد برای کارگران توسط شورای عالی کار صورت می‌گیرد، گفت: “در حال حاضر نه تنها کارگران بلکه کارمندان کشوری و لشکری نیز از وضعیت دستمزدها ناراحت هستند زیرا افزایش حقوق‌ها بر اساس تورم نیست؛ در حالی که حقوق‌ها قرار است ۲۰ درصد افزایش پیدا کند که اجناس بیش از این مقدار گران شده‌اند.

عضو کمیسیون اجتماعی در مجلس از شرایط سخت کارگران گفت و اظهار داشت: “متاسفانه کار هر روز برای کارگر موجود نیست و اگر هم باشد، در بهترین شرایط همان حقوق پایه یعنی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است که معادل ۱۲ کیلو گوشت است در حالی که این کارگر باید کرایه خانه، آب و برق و هزینه‌های دیگر نیز بدهد و به همین سبب حقوق کارگران، کفاف حداقل هزینه‌های زندگی را برای ایشان نمی‌دهد”.

عزیزی از لزوم تغییر ساختار شورای عالی کار گفت و اظهار داشت: “می‌توان با تغییر قانون، حداقل دو نفر از کمیسیون اجتماعی مجلس در این شورا به عنوان ناظر حضور داشته باشند”.

در ادامه برنامه علی خدایی با بیان اینکه از مرداد ماه درخواست‌های مکرر برای ترمیم قدرت خرید کارگران را در شورای عالی کار مطرح کردیم، گفت: “متاسفانه این درخواست از سوی دولت و کارفرماها جدی گرفته نشد. بر اساس آمار و ارقام و محاسبه‌ای که در شهریور ماه با حضور گروه کارفرمایی و دولت انجام دادیم، مشخص شد، کارگران حدود ۷۰ درصد از قدرت خریدشان را از دست داده‌اند. اعداد جدید در حال بروزرسانی است و قطعا این عدد تغییر پیدا کرده است”.

وی بیان کرد: “از سال ۹۱ به این سمت را اگر مرور کنیم، در سال ۹۱ به دلیل نوسانات ارزی، قدرت کارگرها کاهش پیدا کرد و حداقل دستمزد کارگرها می‌توانست ۳۷ درصد از هزینه‌های زندگی را پوشش دهد. در طول پنج سال با تلاش‌هایی که در شورای عالی کار صورت شد، این ۳۷ درصد به ۵۰.۸ درصد ارتقاء پیدا کرده بود یعنی حدقل دستمزد، نصف هزینه‌های زندگی کارگران را تامین می‌کرد اما اتفاقاتی که طی امسال رقم خورده است، باعث شده ارزش دستمزد سقوط آزاد کند و در حال حاضر حداقل دستمزد حداکثر می‌تواند فقط ۲۴ درصد از هزینه‌های یک زندگی استاندارد را تامین کند”.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در ادامه بیان کرد: “قطعا اگر کمک کمیسیون اجتماعی مجلس در کنار کارگران نباشد، ساختار شورای عالی کار اجازه نخواهد داد، حقوق کارگران را تامین کنیم و به همین دلیل از این کمیسیون درخواست دارم، حمایت‌های عملی از کارگران انجام دهند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید