خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  دادگاه تجدید نظر؛ محمد عبدالمحمدزاده، فعال ترک به حبس محکوم شد/ سند

دادگاه تجدید نظر؛ محمد عبدالمحمدزاده، فعال ترک به حبس محکوم شد/ سند

خبرگزاری هرانا – شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، حکم صادره علیه محمد عبدالمحمدزاده، فعال ترک (آذربایجانی) را عینا تائید کرد. وی پیشتر توسط شعبه سوم دادگاه انقلاب تبریز به اتهامات “توهین به رهبری”و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به ۲۷ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۹۷، شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی، حکم صادره علیه محمد عبدالمحمدزاده، فعال ترک (آذربایجانی) در دادگاه بدوی را عینا تائید کرد.

بر اساس این حکم این شهروند اهل تبریز، از بابت اتهام “توهین به رهبری” به ۱۵ ماه حبس تعزیری و از بابت اتهام “فعالیت تبلیغی علیه نظام به نفع گروه‌های مخالف نظام” به یک سال حبس تعزیری محکوم شد و تبصره ۳ ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی نیز به این حکم اضافه شده است.

در تبصره ۳ ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ آمده است در تعدد جرم در صورت وجود جهات تخفیف، دادگاه می‌تواند مجازات مرتکب را تا میانگین حداقل و حداکثر و چنانچه مجازات، فاقد حداقل و حداکثر باشد تا نصف آن تقلیل دهد.

در تاریخ ۱ دی‌ماه ۹۷، شعبه ۳ دادگاه انقلاب تبریز، محمد عبدالمحمدزاده را از بابت این اتهامات به ۲۷ ماه حبس محکوم کرده بود.

لازم به یادآوری است در تاریخ ۱۸ مهرماه ۹۷ محمد عبدالمحمدزاده توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید