خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان  >  سیزده متهم اعتراضات مرداد ۹۷ به حبس محکوم شدند

سیزده متهم اعتراضات مرداد ۹۷ به حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، ۱۳ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مرداد ۹۷ را به شش ماه تا یک سال حبس محکوم کرد. بر اساس این گزارش ۵ تن از متهمان هرکدام به ۱ سال حبس و ۸ تن دیگر هر کدام به شش ماه حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از ایرنا، شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، ۱۳ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مرداد را به اتهام “اقدام علیه امنیت کشور از طریق حضور در تجمعات غیر قانونی” به حبس محکوم کرد.

بر اساس این گزارش، دادگاه انقلاب در حکم خود با استناد به ماده ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی و رعایت مواد ۳۷ و ۳۸ این قانون پنج نفر از متهمان را با احتساب ایام بازداشت قبلی به تحمل یک سال حبس و هشت متهم دیگر را به تحمل شش ماه حبس محکوم کرد.

در گزارش مذکور اشاره‌ای به هویت این افراد، زمان صدور حکم و جزئیات پرونده آنان نشده است.

هرانا در تاریخ ۱۶ دی‌ماه گزارشی از لیست اسامی و آخرین وضعیت جمعی از بازداشت شدگان اعتراضات مردادماه محبوس در زندان تهران بزرگ را تهیه و منتشر کرده بود.

در آبان ماه سال جاری ۲۴ تن از بازداشت شدگان اعتراضات مردادماه در تهران جمعاً به ۲۵ سال و ۶ ماه حبس تعزیری و ۴ سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند و یکی دیگر از بازداشت شدگان این اعتراضات نیز در تاریخ ۱۴ آبان ماه توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی” و “تبلیغ علیه نظام” به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شده بود.

تظاهرات سراسری مرداد ۱۳۹۷ ایران مجموعه تظاهراتی است که از سه‌شنبه ۹ مرداد ۹۷ در بحبوحهٔ افزایش قیمت طلا و نیز رشد شتابان قیمت سکه و کاهش شدید ارزش ریال در برابر دلار شروع شد و از شهرک صنعتی شاهپور جدید اصفهان و کرج به نقاط دیگری گسترش یافت. تظاهرات به سرعت فراگیر شد و از اصفهان و مناطق مختلف کرج به شیراز، رشت، تهران، قزوین، زنجان، ساری و در روز سوم به مشهد، کرمانشاه، همدان و قرچک نیز گسترش پیدا کرد و در روز چهارم اهواز و ارومیه و قم و تنکابن به تظاهرات پیوستند.

در این دور از اعتراضات علاوه بر صدها بازداشت شده، دست کم یک تن کشته و تعداد پرشماری از معترضان نیز زخمی شدند.

لازم به ذکر است با توجه به عدم شفافیت در خبر منتشر شده توسط خبرگزاری ایرنا، مشخص نیست این گزارش تا چه حد به محکومیت‌های جدید می‌پردازد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید