خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  دادگاه تجدید نظر؛ پنج شهروند بهایی در شیراز به حبس محکوم شدند

دادگاه تجدید نظر؛ پنج شهروند بهایی در شیراز به حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس، پنج شهروند بهایی اهل شیراز را مجموعا به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم کرد. این شهروندان پیشتر توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به صورت غیابی به یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، شعبه ۱۷ دادگاه تجدید نظر استان فارس پنج شهروند بهایی اهل شیراز را مجموعا به ۳۰ ماه حبس تعزیری محکوم کرد.

بر اساس حکم صادره توسط این دادگاه، فرهاد سرافراز، شهرام منصور، وحید دانا، سعید عابدی و ادیب حق پژوه، هر کدام به تحمل ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

جلسه دادگاه تجدید نظر این شهروندان روز دوشنبه ۱۰ دی‌ماه در شعبه ۱۷ دادگاه تجدیدنظر استان فارس، برگزار شده بود.

در تاریخ ۲۸ مردادماه سال جاری، این پنج شهروند بهایی اهل شیراز توسط شعبه یک دادگاه انقلاب شیراز به صورت غیابی و بدون اطلاع وکیل و متهمان به یک سال حبس تعزیری و یک سال تبعید محکوم شده بودند.

اتهام عنوان شده علیه این افراد در دادگاه بدوی «فعالیت تبلیغی علیه نظام» بوده و طی این حکم هر یک از این افراد به یک سال حبس تعزیری و علاوه بر آن فرهاد سرافراز به یک سال تبعید به جهرم، شهرام منصور به یک سال تبعید به اقلید، وحید دانا به یک سال تبعید به ارسنجان، سعید عابدی به یک سال تبعید به داراب و ادیب حق پژوه به یک سال تبعید به لارستان محکوم شده بودند.

در تاریخ چهاردهم مردادماه ۹۳ هرانا در گزارشی از بازداشت ادیب حق‌پژوه، سعید عابدی و وحید دانا و در گزارشی دیگر مورخ دهم شهریورماه ۹۳ از بازداشت شهرام منصور و فرهاد سرافراز توسط نیروهای امنیتی در شهر شیراز خبر داده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید