خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۱۳ بهمن ۱۳۹۷, 13th of July 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ساعت ۲۲:۳۷:۴۴

    خانه  > اعدام  >  صدور یک حکم اعدام در ملا عام در گیلان همزمان با اعدام یک زندانی در تبریز

صدور یک حکم اعدام در ملا عام در گیلان همزمان با اعدام یک زندانی در تبریز

خبرگزاری هرانا – یک زندانی متهم به قتل توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان گیلان به اعدام در ملاعام محکوم شد. همچنین یک زندانی متهم به “قتل” در زندان مرکزی تبریز، اعدام شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، وکیل مدافع اولیای دم فرزانه پوررجبی، وکیلی که در مقابل دادگستری لنگرود به ضرب گلوله کشته شد، از صدور حکم اعدام برای متهم این پرونده خبر داد.

عبدالصمد خرمشاهی در این باره اظهار کرد: “طبق رأی صادره از سوی شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان گیلان در خصوص متهم به قتل فرزانه پوررجبی وکیل دادگستری و با استناد به ماده ۲۹۰ قانون مجازات اسلامی و همین طور ماده ۶۵ قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات، “علی. ر” متهم پرونده به لحاظ قتل عمدی مرحومه پوررجبی به یک بار اعدام در ملاعام در محل ارتکاب قتل و به لحاظ حمل سلاح شکاری غیرمجاز به تحمل دو سال حبس و ضبط آن محکوم شد”.

وی افزود: “لازم به توضیح است که اجرای اعدام نامبرده منوط به تاییدیه (پرداخت) فاضل دیه از ناحیه خانواده مرحومه خواهد بود”.

این وکیل دادگستری تصریح کرد: “این رأی قابل اعتراض است و بعد از اعتراض به دیوان عالی کشور ارسال می‌شود”.

بر اساس این گزارش، فرزانه پور رجبی در مقابل دادگستری لنگرود توسط شخصی که قبلاً رابطه کاری با او داشت کشته شد.

خرمشاهی ۳۰ مهرماه از صدور کیفرخواست برای متهم این پرونده و ارسال آن به دادگاه خبر داده بود. وی ۱۹ دی ماه از اعلام ختم رسیدگی به این پرونده خبر داد و گفت: “ظرف مهلت قانونی حکم پرونده صادر می‌شود”.

اعدام یک زندانی در زندان مرکزی تبریز

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، صبح روز سه‌شنبه ۹ بهمن ماه، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی تبریز به اجرا درآمد. این زندانی که با اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود “کریم محبی” نام داشت.

کریم محبی چهار سال پیش به اتهام قتل بازداشت شده بود و در این مدت در بند معروف به بند سه گانه زندان مرکزی تبریز بسر برده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران اعلان نشده است.

بنا بر گزارش نهادهای بین‌المللی، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

بر اساس گزارش مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در دوره یکساله (اول ژانویه ۲۰۱۸ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۱۸) دست‌کم ۲۳۶ شهروند اعدام شدند و ۱۹۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۶ کودک-مجرم اشاره کرد و همین‌طور به محل اجرای ۱۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

بنا بر همین گزارش بیش از ۷۲ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.

برای اطلاعات بیشتر به گزارش سالانه میلادی هرانا (ویژه ۲۰۱۸) مراجعه کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید