خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  دومین جلسه محاکمه فعالان محیط زیستی بازداشتی برگزار شد

دومین جلسه محاکمه فعالان محیط زیستی بازداشتی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – سید کاظم حسینی، وکیل مدافع یکی از متهمان پرونده موسوم به “فعالان محیط زیست” بازداشتی از برگزاری دومین جلسه رسیدگی به این پرونده خبر داد و گفت در این جلسه قسمت دیگری از کیفرخواست پرونده قرائت شد و ادامه دادگاه به جلسه بعدی موکول شد. جلسه اول این دادگاه روز چهارشنبه ۱۰ بهمن‌ماه در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور مستشار دادگاه برگزار شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز شنبه ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، دومین جلسه محاکمه فعالان محیط زیستی بازداشتی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی برگزار شد.

در حالی که محمدحسین آقاسی پیشتر گفته بود که از وی به عنوان وکیل سام رجبی برای حضور در جلسه دادگاه دعوت نشده، سید کاظم حسینی، وکیل مدافع یکی دیگر از متهمان پرونده فعالان محیط زیست مدعی شد که هر ۸ متهم این پرونده به همراه وکلایشان در جلسه امروز حضور داشتند و زمان جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده متعاقباً اعلام خواهد شد.

حسینی همچنین گفت که کیفرخواست این پرونده بیش از ۳۰۰ صفحه است.

این وکیل دادگستری افزود: زمان جلسه بعدی از سوی دادگاه اعلام نشد و تاریخ برگزاری آن مشخص نیست ولی دادگاه اعلام کرد متعاقبا زمان جلسه سوم را اعلام می‌کند.

محمدحسین آقاسی روز جمعه ۱۲ بهمن‌ماه از برگزاری دومین جلسه محاکمه فعالان محیط زیستی برای امروز (شنبه) خبر داده و گفته بود که از وی به عنوان وکیل سام رجبی برای حضور در جلسه دادگاه دعوت نشده است در حالی که هنوز هیچ ابلاغیه‌ای در خصوص عزل او از سوی موکلش اعلام نشده است.

لازم به ذکر است که در جلسه نخست دادگاه نیز که روز چهارشنبه دهم بهمن ماه برگزار شد، سه وکیل از بین وکلای مورد تایید رئیس قوه قضاییه موضوع ماده ۴۸ آیین دادسرای کیفری شامل رضا جعفری، بیگی و حسینی -از قضات بازنشسته- در دادگاه حضور داشتند. بنا بر گزارش ایرنا رضا جعفری وکیل چند تن از این متهمان حاضر به پاسخگویی درباره این پرونده نشده است.

روز چهارشنبه خبرگزاری میزان نزدیک به قوه قضائیه ایران از برگزاری جلسه غیرعلنی ۸ متهم “پرونده فعالان محیط زیستی بازداشتی” در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام «جاسوسی از مراکز نظامی ایران» خبر داده بود.

محمدحسین آقاسی پس از برگزاری جلسه دادگاه گفته بود: “شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی “بدون اینکه موکلم مرا عزل کند از حضور من در دادگاه خودداری کرد و دادگاه با حضور وکلای مورد تایید قوه قضاییه برگزار شد”. به گفته آقای آقاسی خانواده این افراد  تا پیش از جلسه امروز از برگزاری دادگاه اطلاع نداشتند و “فقط می دانستند دادگاه، متهمان را احضار کرده اما علت احضار مشخص نبود”.

پرونده موسوم به فعالان محیط زیست، هشت متهم دارد که برای چهار نفر به اتهام افساد فی الارض، سه نفر به اتهام جاسوسی و یک نفر هم به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، کیفرخواست صادر شده است. اتهام چهار متهم این پرونده در ابتدا جاسوسی بود که بعد به افساد فی الارض تغییر کرد.

محمدحسین آغاسی پیشتر در تاریخ ۱۲ دی‌ماه از صدور کیفرخواست برای سه تن از متهمان پرونده موسوم به فعالان محیط زیست خبر داده و گفته بود: “روز گذشته ۳ تن از متهمان پرونده  فعالان محیط زیست به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران احضار و کیفرخواست صادره از سوی دادسرا به آنها ابلاغ شد”. وی در مهرماه سال جاری نیز اعلام کرده بود: “واقعیت این است که دادستان از بازپرس پرونده خواسته تا اتهام افساد فی‌الارض را به ۵ نفر از متهمان این پرونده تفهیم کند و بازپرس هم پذیرفته است”.

خانواده‌های فعالان محیط زیست بازداشت‌شده در ایران نیز در آبان‌ماه در نامه‌ای به علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، اتهامات علیه فرزندان خود را “باورنکردنی” خوانده و درخواست دادرسی عادلانه کردند. آنها همچنین خواستار رفع محدودیت‌ها برای دسترسی به وکیل شده بودند.

یک سال از بازداشت مراد طاهباز، سام رجبی، امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سپیده کاشانی، نیلوفر بیانی، طاهر قدیریان و عبدالرضا کوهپایه، فعالان محیط زیستی در ایران گذشته است؛ با اینکه وزارت اطلاعات و سازمان محیط زیست بارها تاکید کرده‌اند که این بازداشت شدگان بی گناه هستند، اما قوه قضاییه ایران همچنان اصرار بر گناه کار بودن این افراد دارد و همچنان این افراد در بازداشت به سر می‌برند.

علاوه بر این افراد، مرتضی آریانژاد، کاووس سیدامامی، حسن راغ، عارف زارع، حسن زارع و علیرضا فرهادزاده ۶ تن دیگر از کارشناسان حیات وحش و فعالان محیط زیست ایران هستند که در ماه‌های پایانی سال گذشته به اتهام مرتبط بودن با یک پرونده جاسوسی بازداشت شده بودند. دو هفته بعد از بازداشت به خانواده کاووس سیدامامی اطلاع داده شد که او در زندان جان باخته است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید