خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  تلاش برای بازداشت یک شهروند بهایی در یزد

تلاش برای بازداشت یک شهروند بهایی در یزد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته نیروهای امنیتی با حضور در محل کار مهران بندی امیرآبادی، شهروند بهایی ساکن یزد قصد داشتند وی را جهت تحمل دوران محکومیت بازداشت کنند. گفته می ‌شود به دلیل اینکه این شهروند در محل کار خود حاضر نبوده بصورت تلفنی از وی خواسته اند که خود را به زندان معرفی کند. اقدام به بازداشت آقای بندی در حالی صورت گرفته که هیچ گونه ابلاغی مبنی بر اجرای حکم به وی و وکیلش تحویل داده نشده است. در تاریخ ۲۲ دی ماه شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان یزد این شهروند بهایی را به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم کرده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز پنجشنبه ۱۱ بهمن‌ماه ۹۷، نیروهای امنیتی با حضور در محل کار مهران بندی امیرآبادی، شهروند بهایی ساکن یزد، قصد بازداشت وی را جهت تحمل دوران حبس داشتند.

یک منبع نزدیک به این شهروند بهایی به گزارشگر هرانا گفت: “روز پنج شنبه ۱۱ بهمن نیروهای امنیتی به مغازه آقای مهران بندی رفته تا ایشان را برای طی دوران محکومیتشان به زندان ببرند، که ایشان در محل کار نبودند. این در حالی است که هیچ گونه اطلاع رسانی به وی و وکیلش صورت نگرفته بود. سپس به صورت تلفنی از ایشان خواسته اند که خود را معرفی کند و آقای بندی گفته‌اند چون از قبل خبر نداشته کارهایی دارند که باید انجام دهند و طی چند روز آینده خود را معرفی خواهند کرد”.

در تاریخ ۲۲ دی‌ماه ۹۷، مهران بندی امیرآبادی به همراه یک شهروند بهایی دیگر به نام‌ مهران اسلامی امیرآبادی توسط شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان یزد هر کدام به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

این حکم پیشتر پس از اعتراض به رای شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر توسط دیوان عالی کشور به شعبه ۱۱ دادگاه تجدید نظر استان یزد به عنوان شعبه هم عرض ارجاع داده شده بود.

مهران بندی امیرآبادی و مهران اسلامی امیرآبادی در مردادماه سال جاری جهت تحمل حبس بازداشت و به زندان یزد منتقل شده بودند که پس از اعتراض به رای صادره علیه این شهروندان و تائید اعتراض در دیوان عالی کشور ماه گذشته به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شدند.

لازم به ذکر است در مردادماه سال جاری این دو شهروند بهایی به همراه ۵ شهروند بهایی دیگر پیشتر توسط شعبه ۳ دادگاه تجدید نظر استان یزد محاکمه و طی حکم صادره “مهران اسلامی امیرآبادی” به یک سال و نیم حبس تعزیری و یک سال تبعید به سراوان و “مهران بندی امیرآبادی” نیز به یک سال و نیم حبس تعزیری و یک سال تبعید به دیواندره محکوم شده بودند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید