خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی  >  بازداشت یک نوکیش مسیحی توسط نیروهای امنیتی در اصفهان

بازداشت یک نوکیش مسیحی توسط نیروهای امنیتی در اصفهان

خبرگزاری هرانا – در تاریخ ۳ بهمن ماه، یک نوکیش مسیحی در منزل شخصی خود در اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ماده ۱۸، “سینا مولودیان”، نوکیش مسیحی در تاریخ ۳ بهمن‌ماه در منزل شخصی خود در اصفهان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

بر اساس این گزارش هشت مامور لباس شخصی که خود را ماموران وزارت اطلاعات معرفی کردند، بدون نشان دادن حکم جلب و با شکستن در خانه این شهروند مسیحی وارد محل زندگی او شده و وی را بازداشت کرده‌اند.

نیروهای لباس شخصی پس از تفتیش خانه، تلفن همراه، کامپیوتر، و تعدادی کتاب و «سی‌ دی» مسیحی را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

در این گزارش آمده است که ماموران دستگیر کننده به این نوکیش مسیحی گفتند که “ماه‌ها او را تحت نظر داشته‌اند”. پدر و مادر این نوکیش مسیحی هنگام در هنگام بازداشت حضور داشته و شاهد بازداشت فرزندشان بوده‌اند.

سینا مولودیان چندین ساعت پس از بازداشت با خانواده خود تماس تلفنی برقرار کرد و به آنها اطلاع داده است که در زندان “دستگرد” اصفهان بسر می برد و به زودی جهت تفهیم اتهام به دادگاه منتقل خواهد شد. اما پس از پیگیری‌های فراوان خانواده این نوکیش مسیحی، تاکنون هیچ یک از مقامات قضایی محل بازداشت او را تایید نکرده‌اند.

لازم به اشاره است علیرغم اینکه طبق قانون مسیحیان به عنوان یک اقلیت دینی به رسمیت شناخته می‌شوند، با این حال دستگاه‌های امنیتی مسئله‌ی گرویدن مسلمانان به مسیحیت را با حساسیت خاصی دنبال می‌کنند و برخورد قهرآمیزی با فعالان این عرصه دارند.

برخورد با نوکیشان مسیحی در ایران در حالی صورت می گیرد که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

اصل بیست و ششم قانون اساسی به صراحت بر آزادی فعالیت اقلیت‌های دینی تاکید شده و در این اصل آمده است: “احزاب، جمعیت‌‏ها، انجمن‌‏های سیاسی و صنفی و انجمن‌های اسلامی یا اقلیت‌های دینی شناخته‌شده آزادند، مشروط به این که اصول استقلال، آزادی، وحدت ملی، موازین اسلامی و اساس جمهوری اسلامی را نقض نکنند. هیچ‌کس را نمی‌توان از شرکت در آنها منع کرد یا به شرکت در یکی از آنها مجبور ساخت.

سینا مولودیان

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید