خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  کشته و زخمی شدن سه کولبر در مناطق مرزی ماکو و بانه

کشته و زخمی شدن سه کولبر در مناطق مرزی ماکو و بانه

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی ماکو در پی شلیک نیروهای مرزبانی جان خود را از دست داد. همزمان دو کولبر از اهالی شهرستان بانه بر اثر انفجار مین به شدت زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، در جریان شلیک نیروهای مرزبانی در نقطه‌ی صفر مرزی شهرستان ماکو به سوی جمعی از کولبران در این منطقه یک کولبر به نام «حسین بلخکانلو اقدم» جان خود را از دست داد.

یک منبع مطلع در این رابطه گفت: «این کولبران در حالی که هیچگونه کالای قاچاقی به همراه نداشته‌اند، در نزدیکی روستای یارم‌قیه در دهستان قلعه دره‌سی به ظن حمل کالای قاچاق و بدون هشدار قبلی از فاصله‌ی نزدیک مورد شلیک مستقیم قرار گرفته‌اند.»

در خبری دیگر از شهرستان بانه گزارش شده است که شامگاه یکشنبه ۷ بهمن‌ماه، گروهی از کولبران در مرز هنگژال وارد میدان مین شدند و در پی انفجار مین، دو کولبر به نامهای «اسعد زمانی» از اهالی روستای هفتاش و «عبدالخالق امینی» از اهالی روستای میرگه نقشینه زخمی شدند.

بر اساس این گزارش اسعد زمانی به دلیل شدت جراحات وارده در اثر انفجار مین از ناحیه‌ی پا دچار نقص عضو شده و خالق نیز از ناحیه‌ی صورت به شدت زخمی شده و جهت رسیدگی پزشکی به مراکز درمانی منتقل شده‌اند.

مین های برجای مانده از دوران جنگ همه ساله موجب مرگ و مصدومیت تعدادی از هموطنان مناطق مرزی می‌شود. در حدود ۴۲۰۰۰ کیلومتر مربع از اراضی ایران آلوده به مین‌های به‌جا مانده و عمل‌نکرده جنگ ایران و عراق است که نظامیان عراقی در زمان اشغال این مناطق در زمین تعبیه کرده‌اند. دولت ایران نیز همچنان به تولید، استفاده و صادرات مین‌های ضدنفر ادامه می‌دهد و معتقد است استفاده از این مین‌ها تنها راه مؤثر برای تأمین امنیت مرزهای طولانی این کشور است. بر همین اساس بخش‌هایی از مرزهای ایران با افغانستان، پاکستان و عراق مین‌گذاری شده‌است؛ در جریان درگیری‌های دهه ۱۳۶۰ در کردستان هم بسیاری از اراضی این منطقه مین‌گذاری شدند.

کولبری، شغلی کاذب و مشقت‌بار است که مردم مناطق مرزی در پی فقدان فرصت‌های شغلی به آن روی می‌آورند و سالانه ده‌ها تن در مواجهه با خطرات طبیعی و یا در پی شلیک نیروهای مرزبانی کشته و‌ یا زخمی می‌شوند.

مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به تازگی با انتشار یک گزارش مشترک به بررسی عملکرد نیروهای نظامی و تلفات وارده به شهروندان به خصوص در نقاط مرزی کشور در محدوده زمانی سال ۲۰۱۸ پرداخته است.

بر اساس این گزارش به غیر خسارت های مادی، قتل حیوانات بارکش و حوادث روی داده از جمله سرمازدگی و بهمن، قتل ۴۸ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۱۰۴ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی در محدوده غرب و شمال غربی کشور مستند شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۳۰۰ شهروند در ۱۱ استان کشور به صورت مستقیم یا غیرمستقیم به واسطه عمل قوای نظامی دچار حادثه شدند.

متن کامل این گزارش در رابطه با نقض قوانین به کارگیری سلاح و عملکرد قوای نظامی (ویژه سال ۲۰۱۸ میلادی) را مطالعه کنید.

حسین بلخکانلو اقدم

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید