خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, کارگران  >  تداوم بازداشت و بی خبری از محمد خنیفر، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه

تداوم بازداشت و بی خبری از محمد خنیفر، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه

خبرگزاری هرانا – محمد خنیفر، از کارگران شرکت مجتمع نیشکر هفت تپه روز شنبه ۶ بهمن‌ماه در پی احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات شوش بازداشت شده و با گذشت دو روز تاکنون خبری از وضعیت وی در دست نیست. گفته می‌شود در پی اعتصاب چند ساعته کارگران بخش‌هایی از این شرکت که در اعتراض به بازداشت مجدد اسماعیل بخشی صورت گرفته بود، ستاد خبری اطلاعات شوش تعدادی از کارگران معترض را احضار و مورد بازجویی قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۶ بهمن‌ماه ۹۷، محمد خنیفر، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

با گذشت دو روز از بازداشت محمد خنیفر از وضعیت وی اطلاع دقیقی در دست نیست.

به گفته منابع محلی نزدیک به این کارگران، بازداشت آقای خنیفر در پی احضار وی و تعداد دیگری از کارگران این مجتمع به ستاد خبری اطلاعات شوش و به دلیل اعتصاب چند ساعته روز جمعه کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه صورت گرفته است.

گفته می‌شود کارگران بخش‌هایی از این مجتمع روز جمعه ۵ بهمن‌ماه در اعتراض به بازداشت مجدد اسماعیل بخشی و انتشار خبری مبنی بر حضور اسدبیگی در محل شرکت، ساعاتی دست به اعتصاب زدند.

به گفته منابع محلی با توجه به ادامه احضار کارگران احتمال افزایش تعداد بازداشت شدگان وجود دارد.

لازم به ذکر است محمد خنیفر پیشتر نیز در تاریخ ۲۸ آبان ماه سال جاری در جریان تجمعات کارگری این مجتمع همزمان با تعدادی دیگر از کارگران این مجتمع از جمله اسماعیل بخشی بازداشت و در تاریخ ۱ آذرماه آزاد شده بود.

آقای خنیفر پیش‌تر نیز در فروردین ماه سال جاری، پس از تجمع کارگران نیشکر هفت تپه در مقابل فرمانداری به دادستانی شهرستان شوش  احضار شد و صبح روز شنبه ۱۱ فروردین پس از مراجعه به دادستانی به وی و سایر کارگران احضار شده گفته شد که امروز تعطیل رسمی است و دادستانی تعطیل است؛ نهایتا ساعت ۱ بعد از ظهر روز شنبه نیروهای انتظامی همراه با نیروهای امنیتی اقدام به بازداشت وی و تعداد دیگری از کارگران کردند.

لازم به یادآوری است کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق و مزایا و نیز برای مطالبه بازگشت این واحد به بخش دولتی طی ماه‌های اخیر اقدام به برپایی تجمعات اعتراضی کرده بودند.

کشت و صنعت هفت تپه، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در کشور است که نیم قرن از تاسیس آن می‌گذرد و طبق اصل ۴۴ قانون اساسی اواخر سال ۱۳۹۴ از سوی سازمان خصوصی سازی از چرخه دولتی خارج و به بخش خصوصی واگذار شد.

حدود چهار هزار نفر به صورت رسمی، قراردادی و پیمانکاری در بخش های مختلف این شرکت بزرگ تولید شکر مشغول کار هستند.

شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه در ۱۵ کیلومتری شهر شوش در شمال خوزستان واقع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید