خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۳ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کنگان از معوقات مزدی کارگران مجتمع پتروشیمی پارس جنوبی خبر داد. بنا بر خبری دیگر درحالی‌که جمعی از کارگران کشتارگاه پر سفید آمل از دست‌کم سه ماه پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود خبر می‌دهند، عضو هیت مدیره این واحد کشتارگاهی می‌گوید که کمبود منابع مالی باعث به تاخیر افتادن مطالبات مزدی کارگران شده است. همچنین رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی از معوقات مزدی کارگران شرکت هپکو اراک خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان کنگان مدعی شد: “با توجه به افزایش مطالبات کارگری در ماه‌های منتهی به پایان سال به مدیران مرتبط در حوزه پارس جنوبی اعلام شد نسبت به پرداخت حقوق معوقه کارگری اقدامات لازم معمول و نتیجه را مستمراً به این دادسرا اعلام کنند”.

سید احمد موسوی پور در خصوص آخرین وضعیت پرداخت حقوق کارگران مدعی شد: “با توجه به اطلاعات واصله تا پایان مهرماه مطالبات پرداخت شده است و بیش از نیمی از جمعیت کارگری حقوق آبان ماه را نیز دریافت کرده‌اند”.

وی بیان داشت: “از دیگر اقدامات انجام شده به مشارکت فعال و مستمر در کمیسیون کارگری و اشتغال شهرستان کنگان، حضور در فاز‌های پالایشگاهی و محیط‌های کارگری برای آشنایی با وضعیت و مشکلات کارگری و اعلام موارد لازم قانونی به مدیران مربوطه اشاره کرد”.

بنابراین گزارش، منطقه ویژه اقتصادی پارس ۲ (پارس کنگان) به وسعت ۱۶ هزار هکتار شامل ۸ فاز پالایشگاهی و یک طرح و چند مجتمع پتروشیمی است که ساخت فاز‌های ۱۱، ۱۳، ۱۲، ۱۴، ۱۹، ۲۲، ۲۳، ۲۴ در این منطقه برنامه ریزی شده است، مجموع جمعیت کارکنان و کارگران شاغل در فاز‌های مذکور بالغ بر ۲۲ هزار نفر است.

معوقات مزدی کارگران کشتارگاه پر سفید آمل

به گزارش ایلنا، کارگران کشتارگاه پر سفید آمل از دست‌کم سه ماه معوقات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران، در این  واحد کشتارگاهی حدودا ۱۲۰ کارگر مشغول کار هستند که سه ماه معوقات مزدی پرداخت نشده طلبکارند.

به گفته آنها، میزان مطالبات کارگران بیش از سه ماه است که اخیرا کارفرما دو ماه از معوقات مزدی آنها را پرداخت کرده است.

این کارگران که به صورت قراردادی مشغول به کارند، از بی‌نتیجه ماندن پیگیری‌ها و ادامه بلاتکلیفی خود خبر دادند. آنها می‌گویند که علاوه بر دستمزد، حق بیمه‌شان نیز با تاخیر به تامین اجتماعی پرداخت می‌شود.

نصیر عمرانیان محمدی (عضو هیات مدیره کشتارگاه پر سفید) در آمل با تایید معوقات مزدی کارگران، مدعی شد: “پیشتر مطالبات معوقه کارگران این واحد کشتارگاهی ۵ ماه بود که با پیگیری و دخالت اعضای هیات مدیره هم‌اکنون معوقات تا سه ماه تقلیل یافته است”.

به ادعای وی، “کارگران شاغل در کشتارگاه یک و نیم ماه معوقات مزدی طلب کارند و کارکنان بخش‌های اداری تا سه ماه معوقات مزدی طلبکارند”.

محمدی با بیان اینکه شرکت پر سفید حدودا ۱۹ میلیارد تومان طلب مالی از خریداران خود دارد، افزود: “اگر حداقل بخشی از این مطالبات به شرکت بازگردد توان مالی خوبی برای پرداخت دستمزد کارگران خواهیم داشت”.

به گفته وی، در خصوص این موضوع با برخی نهادهای دولتی مستقر در شهرستان همانند فرمانداری به صورت کتبی و شفاهی مکاتبه کرده‌ایم و امیدواریم به نتیجه قابل قبولی برسیم.

محمدی اظهار داشت: “کاهش درآمد کشتارگاه‌ها باعث بروز مشکلاتی شده است و به همین دلیل هم‌اکنون کشتارگاه‌ها با ۲۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند”.

به گفته وی، سایر مجموعه‌های کشتارگاهی مستقر در استان نیز وضعیت خوبی ندارند و شرکت پر سفید به نسبت آنها وضعیت بهتری دارد. این درحالی‌ست که طی یک الی دو سال گذشته شاهد تعطیلی تعدادی از واحدهای کشتارگاهی در استان بوده‌ایم.

معوقات مزدی کارگران هپکو اراک

به گزارش ایلنا، محمدرضا حاجی‌پور (رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی) با اشاره به معوقات مزدی کارگران شرکت هپکو مدعی شد: “جلسه‌ای را در دبیرخانه کارگروه ملی به منظور رسیدگی به مسائل و مشکلات هپکو و مصوبات باقیمانده از مجموعه این شرکت داشتیم، بحث تامین اجتماعی برای بدهی‌های معوق کارگران و ارائه خدمات مناسب به کارگران از جمله تمدید دفترچه‌های بیمه آنها در این جلسه مطرح و مقرر شد که سازمان تامین اجتماعی همچنان به روند تمدید دفترچه‌ها اقدام کند و بدهی‌های آنها را از طریق ارائه سفته تعیین تکلیف کنند، بحث بازنشستگان شرکت هپکو و پرداخت ۴ درصد آنها مطرح و تصمیماتی اتخاذ شد”.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تصریح کرد: “تعیین تکلیف برای پرداخت تسهیلات باقیمانده شرکت هپکو توسط بانک ملی یعنی همان ۹۰ میلیارد تومان مطرح شد که بالغ بر ۳۱ میلیارد تومان آن پرداخت شده و ۵۹ میلیارد تومان باقیمانده مقرر شد که بتوانیم شرایط کاری را فراهم کند”.

وی اضافه کرد: “این مجموعه فعلا با مدیریت موقت پیش می‌رود، اما یکی از مصوبات تعیین مالکیت شرکت هپکو است که امیدواریم تعیین تکلیف نهایی هم توسط سازمان خصوصی‌سازی انجام شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید