خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  فرزاد روحانی منشادی، شهروند بهایی ساکن یزد بازداشت شد

فرزاد روحانی منشادی، شهروند بهایی ساکن یزد بازداشت شد

خبرگزاری هرانا – فرزاد روحانی منشادی، شهروند بهایی ساکن یزد روز جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است. مامورین همزمان منزل این شهروند بهایی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از وسایل شخصی وی را ضبط کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۸ بهمن ماه ۹۷، فرزاد روحانی منشادی، شهروند بهایی ساکن یزد توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای روحانی به گزارشگر هرانا گفت: “آقای روحانی در حال بردن فرزندنش به مدرسه بازداشت شد. نیروهای امنیتی پس از بازداشت ایشان بدون در دست داشتن حکم منزل وی را مورد تفتیش قرار داده و تعدادی از وسایل شخصی ایشان را نیز ضبط کردند”.

لازم به ذکر است فرزاد روحانی منشادی در مردادماه سال جاری توسط شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان یزد همزمان با ۶ شهروند بهایی دیگر محاکمه و به ۳ سال حبس تعلیقی محکوم شده بود. 

این شهروند بهایی در سال ۹۵ توسط نیروهای امنیتی شهر یزد بازداشت و با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید