خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  حکم قطع دست یک زندانی به اجرای احکام رفت

حکم قطع دست یک زندانی به اجرای احکام رفت

خبرگزاری هرانا – شعبه یکم دادگاه کیفری ویژه نوجوانان ارومیه پیش تر یک زندانی محبوس در زندان این شهر را به اتهام “سرقت” به قطع دست محکوم کرده بود. به این زندانی گفته شده است حکم او در روزهای اخیر به شعبه ۹ واحد اجرای احکام این زندان ابلاغ شده است. حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی بوده و کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، کسری کرمی، اهل کرمانشاه در سال ۹۴ به اتهام “ارتکاب ۱۹ مورد سرقت” بازداشت و در سال ۹۵ توسط شعبه یکم دادگاه کیفری ویژه نوجوانان ارومیه به قطع چهار انگشت دست راست محکوم شد.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی به گزارشگر هرانا گفت: “کسری کرمی ده روز قبل به شعبه ۹ اجرای احکام کیفری ارومیه احضار و به وی گفته شده که در صورت عدم جلب رضایت شکات حکمش به زودی اجرا خواهد شد”.

کسری کرمی فرزند یدالله، متولد ۱۳۵۹، اهل کرمانشاه در تاریخ ۲۰ مهرماه ۱۳۹۴ بازداشت و ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۵، در شعبه یکم دادگاه کیفری ارومیه ویژه نوجوانان به قطع چهار انگشت دست راست بشرطی که انگشت شست و کف دست باقی بماند محکوم شد.

یک منبع مطلع پیشتر به گزارشگر هرانا گفته بود: “پس از ارسال حکم قطع دست به دیوان عالی کشور به دلیل عدم وجود درخواست شاکی شخصی برای قطع دست حکم نقض می‌شود و نهایتا با نظر دیوان عالی کشور دوباره در مردادماه سال جاری در همان شعبه توسط قاضی حمزه علی محمدی و علیرضا آقازاده و سلمان نجفی و با درخواست ۱۱ تن از شکات برای قطع دست مجددا حکم اولی صادر و به دیوان عالی ارسال می‌شود. دیوان عالی کشور این بار حکم را تایید کرده است”.

حکم قطع دست از جمله مواردی است که نافی اصل کرامت انسانی است. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتا استفاده از مجازات‌های غیر‌انسانی و موهن را ممنوع کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید