خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  زندان رجایی شهر؛ جلوگیری از اعزام مجید اسدی به بیمارستان

زندان رجایی شهر؛ جلوگیری از اعزام مجید اسدی به بیمارستان

خبرگزاری هرانا – روز یکشنبه از اعزام مجید اسدی، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج به بیمارستان توسط رئیس زندان جلوگیری شد. مجید اسدی از بیماری‌های مختلفی رنج می‌برد و با تشخیص پزشکان بهداری زندان باید هر ماه تحت مراقبت‌های ویژه پزشکی در بیمارستان قرار می‌گرفت و از حدود یک ماه پیش برای وی در بیمارستان امام خمینی نوبت گرفته شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۳۰ دی‌ماه ۹۷، علیرغم صدور مجوزهای پزشکی و قضایی و همچنین اخذ نوبت برای رسیدگی به وضعیت پزشکی مجید اسدی در بیمارستان خارج از زندان، از اعزام وی توسط رئیس زندان جلوگیری شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت این زندانی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “مجید اسدی از بیماری‌های گوارشی از جمله زخم معده و زخم اثنی‌عشر و همچنین کیست کبد، دیسک کمر و رماتیسم ستون فقرات رنج می‌برد؛ از آنجا که پرونده‌ی پزشکی وی در بیمارستان امام خمینی موجود است، از یک ماه پیش به توصیه بهداری زندان و با تشخیص پزشکان برای او در این بیمارستان نوبت اخذ شده است؛ آقای اسدی قرار بود هر ماه تحت نظارت پزشکان در این بیمارستان قرار بگیرد؛ با این حال روز یکشنبه با ممانعت غلامرضا ضیایی، رئیس زندان رجایی‌شهر کرج از اعزام وی به بیمارستان جلوگیری شده است”.

این منبع در ادامه افزود: “این کارشکنی رئیس زندان به بهانه فرار یک زندانی در حین اعزام به بیمارستان، صورت گرفته است”.

هر چند دستور قاطع لغو تمام اعزام های پزشکی در این زندان کمتر سابقه دارد، اما طی ماه‌های اخیر محدودیت‌های جدی‌ای برای ممانعت از اعزام زندانیان بیمار به بیمارستان‌های خارج از زندان به عمل آمده است؛ سعید شیرزاد، آرش صادقی، حمزه درویش، حسن صادقی، شهرام پورمنصور، فرهنگ پورمنصور و ابوالقاسم فولادوند از جمله زندانیانی هستند که طی ماه‌های اخیر از اعزام آنها جلوگیری شده است.

با این حال اعمال محدودیت بر اعزام زندانیان رجایی شهر کرج به بیمارستان محدود به چند هفته اخیر نیست. طی سال‌های اخیر گزارشات متعددی از سوی سازمان‌های مدافع حقوق بشر در خصوص رفتارهای سلیقه‌ای و نقض قوانین از سوی مسئولان زندان رجایی‌شهر منتشر شده است. هرانا پیش‌تر طی گزارشی از برجسته‌ترین چهره‌های ناقض حقوق بشر در زندان رجایی شهر کرج، پرده برداشته بود.

لازم به ذکر است که نهادهای بین‌المللی از جمله انجمن پزشکی جهانی طی سالیان اخیر بارها از مقامات ایرانی درخواست کرده‌اند که به محرومیت زندانیان از خدمات پزشکی به عنوان نوعی تنبیه در زندان های ایران از جمله زندان رجایی شهر کرج استفاده می‌شود پایان دهند.

مجید اسدی ساعت ۱۰ شب ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵ در منزل خانوادگی خود در کرج توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. این زندانی در آذرماه سال گذشته توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ماشاالله احمدزاده به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق اجتماع و تبانی” و “تبلیغ علیه نظام” به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده که این حکم در دادگاه تجدید نظر عینا تایید شد. آقای اسدی هم‌اکنون در زندان رجایی شهر کرج به سر می‌برد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید