خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷, 13th of July 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۰۴ ساعت ۱۲:۳۰:۱۲

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  جلسه دادگاه پنج فعال ترک در اردبیل برگزار شد

جلسه دادگاه پنج فعال ترک در اردبیل برگزار شد

خبرگزاری هرانا – جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه پنج تن از فعالین ترک (آذربایجانی) در اردبیل روز گذشته در شعبه دوم دادگاه انقلاب این شهر برگزار شد. اتهام مطروحه علیه این افراد “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت کشور” عنوان شده است. این افراد طی هفته‌های اخیر به صورت جداگانه به دادگاه احضار شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۳ بهمن ماه ۹۷، جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مطروحه علیه ۵ فعال ترک در شعبه دوم دادگاه انقلاب اردبیل به ریاست قاضی قدیمی برگزار شد.

رحیم غلامی، عسگر اکبرزاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی‌فر پنج شهروند اردبیلی هستند که در ارتباط با اتهام “تشکیل دسته غیرقانونی جهت برهم زدن امنیت داخلی کشور” در این دادگاه که به ریاست قاضی قدیمی برگزار شده بود، حاضر شدند.

به گفته یک منبع نزدیک به این شهروندان، این افراد با رد اتهامات عنوان شده که بر اساس گزارشات نیروی انتظامی مطرح شده بود، از قاضی دادگاه خواستار ارائه اسنادی درباره نام، اساسنامه، اعضا و زمان تشکیل گروه مذکور شده‌ و عدم وجود این موارد در گزارش نیروی انتظامی را دلیل بر ساختگی بودن این اتهام دانستند.

رحیم غلامی، عسگر اکبر زاده، علی واثقی، مهدی هوشمند و سعید صادقی فر در هفته‌های اخیر طی احضاریه‌های جداگانه‌ای به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان اردبیل احضار شده بودند.

لازم به ذکر است این شهروندان در تاریخ ۱۱ تیرماه توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان در رابطه با مراسم قلعه بابک بازداشت و در تاریخ ۱۹ تیرماه با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده بود.

ترک (آذربایجانی) های ایران مانند سایر جمعیت‌های اتنیکی کشور در معرض تضییع نظام‌مند حقوق پایه‌ای قرار دارند، هر چند این تبعیض در مورد آنها کمتر شکل مذهبی دارد و عمدتا بر مباحث فرهنگی و هویتی استوار است.

هرانا پیشتر در گزارشی تفضیلی به بررسی برخوردهای امنیتی با فعالان ترک و افزایش فشار بر روی این شهروندان از ابتدای سال جاری تا تاریخ ۸ آذرماه ۹۷ پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید