خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – کارگران و کارکنان شهرداری آبادان برای چندمین بار متوالی در ماه جاری از معوقات مزدی خود خبر دادند. این کارگران طی ماه جاری چندین بار اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کرده بودند. بنا بر خبری دیگر کارگران شاغل در کارخانه قفل‌کار قزوین از معوقات مزدی خود خبر دادند و گفتند که در نتیجه دریافت نکردن چندین سال دستمزد و مزایای مزدی مشکلات مالی غیرقابل جبرانی برای ما کارگران قفل‌کار ایجاد شده که تحمل آن برای چند روز و چند ماه دیگر سخت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، یکی از کارگران شهرداری آبادان گفت: “حدود ۲ هزار کارگر در مجموعه شهرداری آبادان به صورت رسمی و غیررسمی مشغول کارند که مطالبات مزدی و بیمه‌ای پرداخت نشده متفاوتی دارند”.

به گفته وی، هنوز خبری از پرداخت مطالبات مزدی حدودا ۶۰ تا ۷۰ نفر از کارگرانی که به صورت روزمزدی در سازمان فضای سبز شهرداری آبادان مشغول کارند، نیست درنتیجه کارگران برای دریافت مطالبات مزدی خود بلاتکلیف هستند.

او با بیان اینکه در حال حاضر یک ماه دستمزد دی ماه آتش‌نشانان پرداخت نشده است، در ادامه درباره معوقات بیمه‌ای همکاران خود گفت: “شهرداری آبادان یک ماه (آذر) حق بیمه سال ۹۴، ۵ ماه حق بیمه (اردیبهشت،خرداد، تیر،  مرداد و شهریور) سال ۹۵، سه ماه حق بیمه (آذر، دی و بهمن) سال ۹۶ و ۴ ماه حق بیمه ماه‌های (مهر، آبان و آذر و دی) سال جاری آتش‌نشانان را به تامین اجتماعی واریز نکرده است”.

بنا به اظهارات این منبع کارگری در شهرداری آبادان، مطالبات مزدی ۱۳۰ کارگر واحد اتوبوسرانی در ماه‌های مهر و آبان به صورت کامل پرداخت شده و دستمزد دو ماه آذر و دی خود را از شهرداری طلبکارند. در عین حال پرداخت حق بیمه کارگران اتوبوسرانی نیز در ماه‌های آذر و دی ماه سال جاری به تاخیر افتاده است.

طبق اظهارات این کارگر، حدود هزار کارگر نیز که در بخش‌های خدماتی و اداری شهرداری آبادان مشغول کارند که بخشی از دستمزد شهریور ماه خود را به همراه دستمزد ماهه‌های مهر و آبان به صورت پایه حقوق دریافت کرده‌اند. همچنین حدود ۵۰۰ کارگر شاغل در واحد عمران و فضای سبز آبادان پایه حقوق شهریور خود را دریافت کرده‌اند و هنوز خبری از پرداخت مطالبات مربوط به مهر و آبان آنها که قرار بود امروز سوم بهمن ماه پرداخت شود، تا این لحظه نبوده است.

این کارگر با بیان اینکه پرداخت مطالبات مزدی او و سایر همکارانش در مجموعه شهرداری آبادان از مهر ماه به تاخیر افتاده است و پاداش و اضافه کاری‌ها به صورت کامل پرداخت نمی‌شد، در ادامه گفت: “اخیرا شهرداری آبادان با تامین اعتبار بخشی از این مطالبات را به حساب کارگران واریز کرده است”.

معوقات مزدی کارگران کارخانه قفل‌کار قزوین

به گزارش ایلنا، کارگران کارخانه قفل‌کار قزوین که روز گذشته سه‌شنبه (دوم بهمن) در اعتراض به معوقات مزدی خود در مقابل ساختمان دادگستری شهرستان البرز تجمع کرده بودند، عصر دیروز با وعده‌های مسئولان این نهاد قضایی عازم محل کار خود شدند.

این کارگران به صورت مشخص در تشریح مشکلاتشان گفتند: “تقریبا سه ماه پیش این واحد تولیدکننده قفل و یراق‌آلات درهای چوبی (که از دی ماه سال ۹۶ تعطیل اعلام شده)، با حکم دادگستری شهرستان البرز برای وصول مطالبات عقب‌مانده مزدی کارگران و سایر بدهی‌های کارخانه (بعد از چند مرحله مزایده ) به مبلغ ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان به فروش رسید”.

کارگران قفل‌کار با بیان اینکه در حال حاضر ما کارگران به دنبال وصول مطالبات مزدی معوقه خود هستیم، افزودند: “در نتیجه دریافت نکردن چندین سال دستمزد و مزایای مزدی مشکلات مالی غیرقابل جبرانی برای ما کارگران قفل‌کار ایجاد شده که تحمل آن برای چند روز و چند ماه دیگر سخت شده است. بنابراین روز گذشته از مسئولان دادگستری البرز درخواست کردیم در روند پرداخت مطالبات چند ساله‌مان سرعت ببخشند”.

تعدادی از این کارگران گفتند: “تجمع یک روزه ما در حالی خاتمه یافت که در این مدت چند نفر از مسئولان واحد اجرای احکام دادگستری شهرستان البرز بعد از شنیدن مشکلاتمان از زبان نمایندگان کارگری؛ وعده دادند که ظرف روزهای آینده به مشکلاتمان رسیدگی کنند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید