خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ ساعت ۲۱:۵۷:۳۲

    خانه  > زندانیان  >  خودداری مسئولان زندان اوین از پذیرش نامه اعزام به بیمارستان نرگس محمدی و نازنین زاغری

خودداری مسئولان زندان اوین از پذیرش نامه اعزام به بیمارستان نرگس محمدی و نازنین زاغری

خبرگزاری هرانا – محمود بهزادی راد، وکیل مدافع نرگس محمدی و نازنین زاغری، دو زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین، از خودداری مسئولان زندان از پذیرش نامه اعزام موکلانش به بیمارستان خبر داد و گفت “موکلانم به رسیدگی پزشکی نیاز دارند. داروهای ضد تشنج نرگس محمدی تمام شده است. این وضع خطرناکی است و داروی ضد تشنج با زندگی موکلم ارتباط دارد اما هیچ اراده ای از سوی مسئولان زندان برای اعزام وی به بیمارستان وجود ندارد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، امروز چهارشنبه ۳ بهمن‌ماه ۱۳۹۷،محمود بهزادی راد درباره ارسال پرونده پزشکی نرگس محمدی به کمیسیون عالی پزشکی اظهار داشت: تقاضای ارسال پرونده را کرده‌ایم اما مشکل اصلی موکلم این است که زیر نظر دکتر نوربالا در بیمارستان ایرانمهر مداوای خود را می گذراند و داروی ضد تشنج گرفته بود که ۱۸ دی‌ماه ۹۷ تمام شده است.

وکیل نرگس محمدی گفت: امروز (چهارشنبه) به زندان اوین مراجعه کردم و گفتم وضعیت موکلم خطرناک است. وقت اعزام هم برای روز یکشنبه هفته آینده گرفته بودیم اما متاسفانه اراده‌ای برای اعزام وجود ندارد. نامه اعزام به پزشک را خانواده موکلم دو روز پیش به زندان بردند اما تحویل نگرفتند و الان حدود دو هفته است که خانم محمدی داروی ضد تشنج ندارد و همین مساله ما را قدری نگران کرده است.

بهزادی راد افزود: روز شنبه هفته آینده مجدد مراجعه می‌کنم؛ زیرا وضع خطرناکی است و داروی ضد تشنج با زندگی موکلم ارتباط دارد. ممکن است هر لحظه وضع تشنج به او دست دهد. امروز هم به زندان مراجعه کردم و به صورت شفاهی وقت اعزام را اعلام کردم. با دادیار زندان هم صحبت کردم که گفت به قسمت اطلاعات اطلاع بدهم و دادیار هم از گرفتن نامه خودداری کرد.

وی در رابطه با وضعیت نازنین زاغری نیز اظهار داشت: قبلاً اعزام‌ها در خصوص خانم زاغری به بیمارستان خوب انجام می‌شد اما الان چند وقتی است که دیگر این موکلم اعزام نمی شود. البته گفته بودند اعزام می کنند اما نامه اعزام به بیمارستان ارائه شده از سوی پدر موکلم را هم نپذیرفته‌اند و جواب مشخصی هم نداده‌اند.

بهزادی راد توضیح داد: روند کار به این شکل است که خانواده ها می روند بیمارستان وقت می گیرند و این وقت را به زندان اعلام می کنند تا آنها به بهداری اطلاع دهند و بهداری نیز از دادیار ناظر زندان نظر می خواهد و سپس زندانی اعزام می شود. بنابراین ابتدا باید نامه اعزام به بیمارستان تحویل گرفته شود اما نامه ها را تحویل نگرفتند.

این در حالی است که پیشتر محمود بهزادی راد در خصوص اعزام نرگس محمدی و نازنین زاغری جهت درمان به مراکز درمانی خارج از زندان از موافقت مسئولان زندان اوین خبر داده بود.

لازم به ذکر است که نرگس محمدی و نازنین زاغری، در تاریخ ۹ دی ماه طی نامه‌ای اعلام کرده بودند در اعتراض به چگونگی نحوه رسیدگی به وضعیت درمانی‌شان در مرحله اول به مدت سه روزه دست به اعتصاب غذا می زنند. آنها اعتصاب غذای خود را از روز ۲۴ دی‌ماه شروع و ۲۶ دی‌ماه به آن پایان داده بودند.

نرگس محمدی، نایب رییس کانون مدافعان حقوق بشر ایران، که از تاریخ ۱۵ اردیبهشت ١٣٩۴در زندان بسر می‌برد، برای سه اتهام به ۱۶ سال زندان محکوم شده است. پنج سال برای ” اجتماع و تبانی علیه نظام” یک سال برای “برای تبلیغ علیه نظام” و ده سال برای تاسیس و همکاری با انجمن لگام، انجمنی برای لغو مجازات اعدام، مطالبه‌ای که از سوی حکومت در ایران تحمل نمی‌شود. بنا بر ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی و با درنظر داشت «مجازات اشد»، نرگس محمدی باید ١٠ سال زندان را تحمل کند.

نازنین زاغری رتکلیف فروردین سال ۹۵ هنگام بازگشت به بریتانیا در فرودگاه تهران بازداشت و به کرمان منتقل شد. سپاه کرمان در اطلاعیه‌ای او را به مشارکت در “براندازی نرم” و همکاری با “موسسات معاند” متهم کرد. وی در شهریورماه ۹۵ در دادگاهی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به پنج سال زندان محکوم شد. خانم زاغری روز یکشنبه ۱۶ مهر (۸ اکتبر) ۱۳۹۶، به دادسرای اوین منتقل و در آنجا به او گفته شده که سپاه پاسداران سه اتهام جدید علیه او مطرح کرده است. این اتهام‌ها شامل عضویت در سازمان‌هایی است که “برای براندازی نظام” تلاش می‌کنند. دریافت پول از موسسه‌های رویترز و بی‌بی‌سی و شرکت در تظاهراتی در مقابل سفارت ایران در لندن اتهام‌های دیگری است که به خانم زاغری زده شده است. گزارش شده که قاضی تحقیق، اتهام‌های اول و سوم را به خانم زاغری تفهیم کرده و او هر دوی آنها را رد کرده است. او در حال حاضر در زندان اوین دوران حبس خود را می‌گذراند. نازنین زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید