خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷, 13th of July 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ ساعت ۱۹:۴۸:۱۸

    خانه  > slide, زندانیان  >  علیرغم صدور مجوزهای قضایی و پزشکی؛ جلوگیری از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان

علیرغم صدور مجوزهای قضایی و پزشکی؛ جلوگیری از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان

خبرگزاری هرانا – سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج که پیشتر پس از انجام سونوگرافی مشخص شده بود هر دو کلیه‌اش به شدت آسیب دیده و نیازمند رسیدگی پزشکی است، علیرغم پرداخت هزینه‌ها توسط خانواده وی و صدور مجوز اعزامش به بیمارستان توسط دادستانی، صبح روز گذشته با مخالفت رئیس زندان مجدداً از اعزام وی جلوگیری شده است. وضعیت پزشکی این زندانی در پی عدم رسیدگی رو به وخامت است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز سه شنبه ۲ بهمن ماه ۹۷، علیرغم هماهنگی خانواده سعید شیرزاد با دادستانی و اخذ نوبت از پزشک متخصص توسط خانواده این زندانی با مخالفت رئیس زندان از اعزام وی جلوگیری شد.

یک منبع نزدیک به خانواده سعید شیرزاد در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: پس از اینکه مشخص شد بیش از یک ماه قبل مجوز اعزام سعید شیرزاد توسط دادستانی صادر شده است، روز گذشته خانواده وی با هماهنگی با دادستانی و با هزینه شخصی از پزشک متخصص نوبت گرفته بودند و هزینه اعزام به پزشک متخصص نیز پرداخت شده بود؛ با این حال بهداری زندان صبح روز اعزام اعلام کرد که با دستور رئیس زندان از اعزام این زندانی به پزشک متخصص کلیه جلوگیری شده است”.

هفته گذشته با پیگیری‌های خانواده سعید شیرزاد مشخص شده بود که بیشتر از یک ماه است که مجوز اعزام این زندانی به بیمارستان صادر شده است، اما رئیس زندان از اعزام وی ممانعت کرده است.

این منبع پیشتر به گزارشگر هرانا گفته بود: “رئیس زندان علی‌رغم صدور دستور قضایی و پزشکی قانونی، به بهانه فرار یک زندانی در حین اعزام به بیمارستان کارشکنی کرده و تاکنون از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان جلوگیری به عمل آورده است”.

لازم به یادآوری است که پیشتر در تاریخ ۵ دی‌ماه یک منبع مطلع از کارشکنی دادیار ناظر بر زندان برای صدور مجوز اعزام سعید شیرزاد به مراکز درمانی علیرغم گذشت حدود سه هفته از زمان تعیین شده برای اعزام وی به مراکز درمانی خبر داده بود.

رئیس زندان رجایی‌شهر در حالی از اعزام سعید شیرزاد به بیمارستان خارج از زندان جلوگیری می‌کند که مشکل‌دار بودن هر دو کلیه این زندانی و ضعف بنیه جسمی ناشی از اعتصاب‌های پیشین به وخامت هر روزه حال عمومی این زندانی سیاسی منجر شده است.

لازم به یادآوری است سعید شیرزاد سال گذشته بارها به دلیل درد کلیه به بهداری مراجعه کرده است، بهداری زندان هم از دادستانی درخواست کرده که این زندانی را به بیمارستان خارج از زندان و به پزشکان متخصص اعزام کند؛ اما دادستانی از قبول این درخواست امتناع کرد تا اینکه در پی وضعیت نامناسب و درد شدید کلیه‌ها به صورت اورژانسی از زندان به بیمارستان اعزام شد.

آقای شیرزاد اوسط ماه گذشته در پی درد شدید کلیه به بیمارستان اعزام شده و پس از انجام آزمایشات و سونوگرافی مشخص شده بود کلیه راست وی تا ۸ سانتی متر کوچک‌تر شده و کلیه چپ نیز دارای کیست است.

این زندانی در تیرماه سال جاری نیز به‌خاطر دیسک کمر و التهاب شدید اسپاسم در ناحیه‌ی پایین کمر و با وجود تاکید پزشکان متخصص و بهداری زندان مبنی بر نیاز به تحت درمان بودن و اعزام به بیمارستان، از دریافت این خدمات نیز محروم شده بود.

سعید شیرزاد، فعال سیاسی، در دوازدهم خردادماه ۱۳۹۳، در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و ابتدا به زندان اوین منتقل شد و پس از مدتی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

این زندانی سیاسی پس از چندین مرتبه تعویق دادرسی، نهایتاً شهریورماه ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش، به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید شیرزاد ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ پس از گذشت حدود یک سال و نیم از تاریخ دادگاه بدوی در فضایی پرتنش در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب، برگزار شد.

همین‌طور لازم به اشاره است، سعید شیرزاد پیش‌تر در ٣١ مردادماه ۱۳۹۱، زمانى که براى امداد و کمک‌رسانی به مردم زلزله زده آذربایجان شرقی به اهر رفته بود، در ماجرای موسوم به “امدادرسانان کمپ سرند” بازداشت و پس از گذراندن ١٩ روز با قید کفالت از زندان آزاد و مدتی بعد به یک سال حبس تعلیقی از بابت آن محکوم شد.

مدت محکومیت این زندانی سیاسی با اجرایی شدن حکم یک سال حبس تعلیقی از بابت پرونده‌ای قدیمی به شش سال حبس افزایش یافت. وی درحالی‌که حبس ۶ ساله خود را تحمل می‌کرد با دو پرونده جدید دیگر روبرو شد که یکی از آنها که برگرفته از اعتراض سعید شیرزاد و هم بندیانش در پی انتقال زندانیان سیاسی به بندی فوق امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بود. وی در این پرونده توسط شعبه ۱۱۶۲ دادگاه کیفری ۲ تهران به شش ماه حبس تعزیری محکوم شد.

هرانا پیش‌تر در مهرماه سال جاری طی گزارشی به مشکلات بند زندانیان سیاسی در زندان رجایی شهر کرج ازجمله عدم  رسیدگی پزشکی به زندانیان پرداخته بود.

این خبرگزاری پیش‌تر نیز در گزارشی به بررسی آخرین وضعیت سعید شیرزاد و پرونده‌های مفتوحه علیه وی پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید