خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۷, 9th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۱۱/۲۴ ساعت ۱۴:۰۳:۱۱

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  آتسا احمدآئی، شهروند بهایی به زندان اوین منتقل شد

آتسا احمدآئی، شهروند بهایی به زندان اوین منتقل شد

خبرگزاری هرانا – آتسا آحمدآئی (خرمی)، شهروند بهایی ساکن تهران که روز گذشته پس از تفتیش منزل و ضبط برخی وسایل شخصی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱ بهمن‌ماه ۱۳۹۷، آتسا احمدآئی (خرمی)، شهروند بهایی ساکن تهران که روز گذشته بازداشت شده بود، به زندان اوین منتقل شد.

روز گذشته یک منبع نزدیک به این شهروند در خصوص بازداشت وی به هرانا گفته بود: “امروز گروهی از نیروهای وزارت اطلاعات شامل هفت مرد و یک زن، به منزل آتسا احمدآئی رفته و وی را بازداشت کردند. این نیروها علاوه بر بازداشت منزل ایشان را تفتیش کرده و وسایل شخصی از جمله، کتاب‌ها، لپ‌تاپ و شعائر مذهبی را با خود بردند و به خانواده احمدآئی نگفتند وی به کجا منتقل خواهد شد؛ فقط گفتند خودش با شما تماس خواهد گرفت. ماموران همچنین در زمان بازداشت اتهام وی را اقدام علیه امنیت ملی عنوان کردند”.

گفتنی است که آتسا احمدآیی در حالی بازداشت و به زندان اوین منتقل شده است که به همراه خانواده خود از پدرش که دچار سکته مغزی شده است، مراقبت می‌کرد.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید